fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

AIG kontynuuje wyprzedaż spółek

Munich Re kupi od AIG firmę HSB specjalizującą się w ubezpieczeniach inżynierskich
Strony uzgodniły warunki transakcji. Prezes AIG Edward Liddy zapowiada też zamiar spłaty rządowej pożyczki w przyszłym roku. – Chcielibyśmy spłacić 60 miliardów dolarów pożyczki w 2009 roku – powiedział w wywiadzie telewizyjnym. Pomoc amerykańskiego rządu dla AIG wyniosła łącznie ponad 150 mld dolarów. Obejmowała ona również przejęcie przez władze części udziałów w tym niegdyś największym na świecie ubezpieczycielu. Wszystko, by zapobiec stratom w bankach, które prowadziły interesy z AIG. Aktualna wyprzedaż kolosa obejmuje m.in.: firmy oferujące polisy na życie, fundusze emerytalne, firmę leasingu samolotów i inne specjalistyczne spółki grupy.
Jedną z nich jest właśnie Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Co (HSB), która specjalizuje się w pokrywaniu kosztów napraw i funkcjonowania różnych biznesów w razie awarii. Munich Re, jeden z największych reasekuratorów na świecie, ma zaoferować AIG o jedną trzecią mniej niż ubezpieczyciel sam zapłacił za HSB osiem lat temu. Finał transakcji spodziewany jest w pierwszym kwartale roku.
We wspomnianym wywiadzie telewizyjnym Edward Liddy powiedział też, że za wystawione na sprzedaż firmy ubezpieczeń życiowych chce otrzymać znacznie więcej niż 50 – 60 procent ich wartości rynkowej. W Polsce najcenniejszym aktywem grupy jest Amplico AIG Life (plasowane na 5. miejscu pod względem wielkości zbieranej składki) wyceniane na około 2,5 mld złotych.
[ramka]742 mln dol chce zapłacić Munich Re za HSB. Jest to o 1/3 mniej, niż zapłaciło za nią AIG przed ośmiu laty[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA