fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Zatrzymany i zwolniony

Siedem zarzutów postawiła prokuratura członkowi zarządu PZPN Henrykowi Klockowi i zwolniła go za kaucją
Klocek został zatrzymany w czwartek w Gdańsku, w piątek przewieziono go do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
Jak powiedział jej szef Edward Zalewski, Klockowi postawiono siedem zarzutów o charakterze korupcyjnym. Chodzi o przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 50 tys. zł oraz udzielanie pomocy przy wręczaniu łapówek.
Zarzuty dotyczą lat 2003 – 2004. Prokuratura nie podała żadnych szczegółów, można jednak przypuszczać, że korupcyjna działalność ma przede wszystkim związek z klubem Arka Gdynia. Proces kilku oskarżonych o korupcję działaczy tego klubu trwa. Wcześniej Klocek występował przed sądem w tej sprawie jako świadek.
Prokurator Zalewski poinformował, że Klocek nie przyznał się do stawianych zarzutów, złożył jednak obszerne wyjaśnienia i został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 70 tys. zł. Musi także zawiesić swoją działalność w PZPN i Pomorskim OZPN (został już zawieszony przez władze okręgu). Otrzymał również zakaz opuszczania kraju.
O podejrzeniach wobec Klocka było głośno od dawna. Podczas przesłuchań oskarżali go m.in. były sędzia drugoligowy i pracownik Stali Mielec a potem obserwator PZPN Józef D. i dawny reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata w Argentynie i Hiszpanii, gracz Arki Janusz K. To jego miał rzekomo wysyłać Klocek jako pośrednika we wręczaniu i odbieraniu pieniędzy.
Pod koniec listopada podczas przesłuchania we wrocławskim sądzie Klocek temu zaprzeczył. Ryszard F., „Fryzjer”, główny oskarżony w procesie o korupcję w polskim futbolu, zeznał, że osobiście wręczał mu pieniądze.
Klocek jest jednym z kilkunastu tzw. działaczy terenowych o najmocniejszej pozycji w strukturach PZPN. Były sędzia piłkarski znał wszystkie najważniejsze osoby polskiej piłki i wszyscy znali jego. Od lat 70. był działaczem Gdańskiego Związku Piłki Nożnej, a w roku 2000, kiedy powołano Pomorski ZPN z podokręgami w Słupsku i Malborku, został jego pierwszym prezesem. W roku 2004 wybrano go ponownie, a 31 maja bieżącego roku – po raz trzeci (do roku 2012).
Członkiem zarządu PZPN został w roku 2004. Ponownie powierzono mu tę funkcję podczas ostatniego zjazdu PZPN 30 października. Już wtedy mówiło się w kuluarach, że może zostać pierwszą osobą z nowych władz zatrzymaną przez prokuraturę.
Wobec coraz głośniejszych plotek o możliwym udziale Klocka w korupcji poprzedni przewodniczący Wydziału Dyscypliny PZPN Adam Gilarski wezwał go w celu złożenia wyjaśnień. Działacz nie przyjechał, przysłał jednak wyjaśnienie, w którym nie przyznał się do stawianych zarzutów.
Henryk Klocek (prosił o podawanie w pełnym brzmieniu imienia i nazwiska) jest trzecim członkiem zarządu PZPN, któremu prokuratura postawiła zarzuty.
Dwaj inni – Wit Ż. i Kazimierz F. – też w przeszłości byli sędziami piłkarskimi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA