fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Sesja z kontraktami w tle

Lotos i Orlen zyskały nie tylko w piątek. W minionym tygodniu indeks spółek paliwowych zyskał 6,3 proc. To największy wzrost w trakcie pięciu sesji spośród wszystkich indeksów sektorowych.
Rzeczpospolita
WIG 20 stracił na koniec piątkowych notowań 0,7 proc.Wbrew oczekiwaniom nadzoru nie doszło do zaniżenia wartości indeksu ze względu na wygasające kontrakty terminowe
Cały miniony tydzień upłynął w oczekiwaniu na piątkową sesję, która ostatecznie przebiegła wyjątkowo spokojnie. Wydaje się, że szczególna ostrożność inwestorów i zmiana zasad obrotu akcjami na GPW (m.in. zawężone zostały widełki dopuszczalnych zmian kursów akcji i kontraktów terminowych) skutecznie odstraszyły zagranicznych inwestorów od polskiego rynku.Przez większą część piątkowej sesji giełdowe indeksy poruszały się w wąskim przedziale. Wszyscy czekali na ostatnią godzinę handlu i rozliczenie grudniowych serii kontraktów i opcji. Ostatnie 60 minut na parkiecie rozpoczęło się od tąpnięcia WIG20 o około 1 pkt proc. w dół, ale to wszystko, na co stać było tego dnia giełdowe niedźwiedzie.
Mimo że ostatnie kilkadziesiąt minut handlu stało pod znakiem zwiększonych obrotów i dużych wahań indeksu, to jednak pojawiającym się koszykowym zleceniom sprzedaży akcji odpowiadał popyt ze strony innych. W całym dniu obroty wyniosły prawie 1,5 mld zł.
Ostatecznie indeksy zakończyły notowania na niewielkich minusach WIG20 zanotował 0,7 proc. straty, zamykając się poniżej poziomu 1800 pkt. Jeszcze mniej straciły mWIG40 i sWIG80, które spadły odpowiednio o 0,6 proc. i 0,3 proc. Jednak w skali całego tygodnia lepiej zachowywał się wskaźnik największych spółek, który zyskał 0,9 proc., a mWIG40 i sWIG80 straciły po blisko 3 proc.
Na piątkowej sesji inwestorzy najmocniej handlowali akcjami dwóch największych banków. Wartość obrotów w przypadku akcji PKO BP przekroczyła 227 mln zł, a Pekao 195 mln zł. Kurs pierwszego na koniec dnia zniżkował o 1,1 proc., a drugiego spadł o 0,1 proc. Mocno (o 3,6 proc.) przeceniono papiery dewelopera GTC. Pozytywnym wyjątkiem były spółki paliwowe – PKN Orlen i Lotos (obie zyskały po ponad 1,6 proc.).
Według analityków kolejne dni na warszawskiej giełdzie będą bardzo spokojne ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA