fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

NATO porozmawia dzisiaj z Rosją

Szef NATO i ambasador Rosji przy sojuszu spotkają się dziś po raz pierwszy od wojny na Kaukazie
To krok w kierunku wznowienia współpracy w ramach Rady NATO – Rosja zamrożonej po sierpniowym konflikcie na Kaukazie. Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer ma się spotkać z ambasadorem Rosji przy sojuszu Dmitrijem Rogozinem „podczas nieformalnego lunchu w Brukseli” – poinformowało źródło w NATO.
Z kolei Dmitrij Rogozin oświadczył, że zgadza się na mapę drogową, która ma prowadzić do normalizacji stosunków NATO i Rosji.
Na początku miesiąca ministrowie spraw zagranicznych NATO ustalili, że de Hoop Scheffer zbada, jakie posunięcia w celu wznowienia kontaktów byłyby możliwe. – Nie oznacza to jednak, że zmieniliśmy zdanie. Wciąż uważamy, że Rosja użyła nieproporcjonalnej siły podczas konfliktu z Gruzją – mówił.Taki zarzut sojusz postawił Moskwie w lecie, podejmując decyzję o wstrzymaniu prac Rady NATO – Rosja.
W sierpniu w odpowiedzi na gruziński atak na Cchinwali rosyjskie wojska wkroczyły do Osetii Południowej. Rosjanie weszli następnie na terytorium Gruzji, które opuścili dopiero po dyplomatycznej interwencji UE. Podczas grudniowego szczytu NATO postanowiono też, że Gruzja i Ukraina na razie nie dostaną MAP, chociaż powtórzono, że w przyszłości zostaną członkami sojuszu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA