fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w czwartek

Gotan Project – magia tanga w klubowych rytmach
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
[srodtytul] Namiętność do tanga [/srodtytul]
Z Christopherem H. Müllerem rozmawia Adam Ciesielski. Po półtorarocznej przerwie witamy dziś w Warszawie Gotan Project – grupę z Paryża, która fascynująco łączy argentyńskie tango z elektroniką
[b]Dziewięć lat temu polska publiczność, podobnie jak cały świat, zwariowała na punkcie waszej zjawiskowej muzyki. Co was ciągnie w nasze strony: kontrakty, pieniądze, reakcja słuchaczy?[/b]
[b]Christopher H. Müller:[/b] Przede wszystkim rzadko spotykana żarliwość odbioru. Oszołomiła nas kilka lat temu w Sopocie, potem w Warszawie. O przywiązaniu słuchaczy przekonaliśmy się w 2006 roku, kiedy to – w wyniku fatalnego splotu przypadków – musieliśmy w ostatniej chwili odwołać koncert w Sali Kongresowej. Ze wzruszeniem obserwowaliśmy, jak fani, mimo rozczarowania, zaimprowizowali pod Pałacem Kultury milongę z naszą muzyką puszczaną z samochodowych gramofonów. Niesamowite! Tego się nie zapomina!
[b]Odwdzięczyliście się warszawskim fanom pamiętnym koncertem latem 2007 roku. A z jakim repertuarem przyjechaliście teraz?[/b]
Promujemy wydany w listopadzie podwójny album „Gotan Project Live“. Dokonane na żywo nagrania pochodzą z naszych koncertów w Londynie w 2003 roku i szwajcarskim Neuchatel w 2007 roku. Zawierają one materiał z tras koncertowych „La revancha del Tango’ i „Lunatico”, które objęły także Polskę. Dziś więc usłyszymy wybór z obu tych płyt: zarówno nasze własne utwory, jak i kompozycje Astora Piazzoli, Franka Zappy, a może nawet „Last Tango in Paris” Gato Barbieriego.
[b]Wydajecie nagrania koncertowe z Londynu i Neuchatel. Myślicie o realizacji podobnego pomysłu w Warszawie? [/b]
Dobra myśl na przyszłość, kiedy przyjedziemy do Polski z nowym repertuarem, nad którym popracujemy po zakończeniu trasy. Byliśmy już w Rzymie, Berlinie, Londynie, Brukseli, Amsterdamie, Paryżu, Barcelonie, po Warszawie czekają nas jeszcze koncerty w Lizbonie i Atenach. Potem świąteczny odpoczynek, z powodu natłoku zajęć odkładana wizyta w kinie na „Cafe de los maestros” – dokumencie o argentyńskich legendach tanga i... do roboty.
[b]A propos Argentyny: jak w tym kraju odbierana jest wasza muzyka?[/b]
Mamy tam wielu entuzjastów, ale są i tacy, którzy za nami nie przepadają. Astor Piazzola, któremu grożono nawet śmiercią za szarganie narodowych świętości, mówił z goryczą, że w jego ojczyźnie można zmienić wszystko: rząd, prawo, walutę, ale nie tango. Tango to w Argentynie wciąż obszar namiętnych dyskusji, ale ich temperatura spada. Czas robi swoje. [b]Jak ty, muzyk znany z europejskiej sceny elektronicznej, dałeś się uwieść argentyńskiemu tangu?[/b]
Tangiem, zarówno tradycyjnym, jak i nowym, interesowałem się jeszcze w rodzinnej Szwajcarii. Impulsem do jego grania było poznanie w Paryżu argentyńskiego gitarzysty Eduardo Makaroffa. Wraz z nim i z francuskim didżejem Philippem Cohenem Solalem zaczęliśmy w 1999 roku łączyć tango z elektroniką. Pasjonuje to nas do dziś.
[i]Sala Kongresowa, PKiN,godz. 19, bilety 70 – 300 zł.[/i]
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]12 lat i koniec - Kinoteka[/b]
Amerykański komediodramat o dorastaniu. Tragiczna śmierć 12-letniego Jacoba odbija się na życiu jego przyjaciół ze szkoły. Brat chłopaka zaczyna pałać niepohamowaną żądzą zemsty na zabójcy.
W tym celu często odwiedza go w więzieniu i stara się do niego zbliżyć.
[i]Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 15.30.[/i]
[b]Mała Moskwa - Cinema City Bemowo[/b]
Nagrodzony Złotymi Lwami na tegorocznym festiwalu w Gdyni melodramat Waldemara Krzystka. Historia niespełnionej miłości między Rosjanką i Polakiem mieszkającymi w Legnicy w 1968 roku.
[i]Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 17.30. [/i]
[b]Ostatnie Zlecenie - Cinema City Sadyba[/b]
Film sensacyjny z Nicolasem Cage’em. Joe jest płatnym mordercą. Dostaje zlecenie zamordowania w Bangkoku skorumpowanych polityków. Tam jednak zakochuje się w niemej kobiecie. Dla niej chce porzucić zawód.
[i]Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 10.
—ul[/i]
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
[b]FROZEN BIRD - CHŁODNA 25[/b]
Na samą myśl robi się lodowato. A niesłusznie, bo kwartet zabiera nas do świata magii, baśni i snu. Naszą wyobraźnię pobudzą dźwięki tuby, akordeonu, rhodesa, harmonijki, skrzypiec, jak też pianina. Żeby było nieco bardziej prozaicznie, Radek Duda i Olga Mysłowska sięgną również po laptopy.
[i]Ul. Chłodna 25, tel. 022 620 24 13, godz. 20, wstęp wolny. [/i]
[b]PUSTKI - RADIO LUXEMBOURG[/b]
Do Radia Luxembourg warto się udać dziś choćby po to, by przekonać się, jak Basia Wrońska sprawdziła się w roli głównej wokalistki i czy porównania z CocoRosie w ogóle mają sens. Czeka nas przedświąteczna porcja dojrzałości oraz ciepła wypełniającego czwartą w dorobku płytę „Koniec kryzysu”.
[i]Ul. Górczewska 67, tel. 0 600 229 339, godz. 20, bilety 20 zł.
—flint[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]KRÓL KIER ZNÓW NA WYLOCIE - STUDIUM TEATRALNE[/b]
Najnowszy spektakl Studium Teatralnego oparty został na powieści Hanny Krall. Pisarka powróciła w niej do losów ocalonej Żydówki Izoldy, pierwszy raz opisanych w reportażach zebranych w tomie „Hipnoza”. To z jednej strony sensacyjna historia miłosna, z drugiej opowieść o rozmijaniu się wzajemnych oczekiwań i pospolitości życia.
[i]Ul. Lubelska 30/32, tel. 022 833 43 60, godz. 19. [/i]
[b]UDAJĄC OFIARĘ - TEATR WSPÓŁCZESNY[/b]
Bracia Priesniakowie – gwiazdy współczesnej dramaturgii rosyjskiej – bawią się klasyką, wpisując motywy „Hamleta” w opowieść o uciekającym przed dorosłością Wali (Borys Szyc).
[i]Ul. Mokotowska 13, tel. 022 825 59 79, godz. 19.[/i]
[b]UROCZYSTOŚĆ - TR WARSZAWA[/b]
Po długiej przerwie na afisz TR Warszawa powraca jeden z najciekawszych spektakli Grzegorza Jarzyny. Urodziny nobliwego seniora rodu są okazją do rozliczenia się z rodzinnymi wstydliwymi sekretami.
[i]Ul. Marszałkowska 8, tel. 022 480 80 08, godz. 21.
—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Krym – Krajobrazy Bosporu - Muzeum Narodowe[/b]
Mirona Bogackiego zachwycił południowo-wschodni Krym. Zdjęcia dokumentujące zabytki tej części Ukrainy są efektem współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z Muzeum Kerczeńskim. [i]Al. Jerozolimskie 3, tel. 022 629 30 93, godz. 11.[/i]
[b]DISCO Zachęta - Galeria Zachęta[/b]
To nowa odsłona wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife Of Buildings” prezentowanej podczas Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Prezentacja wizualizacji pozbawionych swej funkcji sześciu ważnych budynków, zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach, to dzieło Kobasa Laksy oraz Nicolasa Grospierre’a.
[i]Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54.
—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]WIELKA NOWINA - BAJ[/b]
Polskie wsie pamiętają popularny dawniej, dziś już zanikający, bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania. Od domu do domu wędrowali przebierańcy, niektórzy przybywali z szopką i odgrywali przedstawienia o narodzinach Jezusa. Tacy kolędnicy zapukają do drzwi teatru Baj. Zaproszą publiczność do wspólnego śpiewania kolęd i złożą jej życzenia pomyślności w Nowym Roku.
[i]Ul. Jagiellońska 28, tel. 022 619 80 77, godz. 10.[/i]
[b]ZIMA W DOLINIE MUMINKÓW - KSIĘGARNIA BADET[/b]
Zajęcia dla najmłodszych (od dwóch do czterech lat) z cyklu „Pierwsze czytanki“ to okazja, by przekonać maluchy, że książki są pasjonującą rozrywką i inspiracją do zabaw. Historia rodziny Muminków i innych mieszkańców baśniowej Doliny, przygotowujących się do Wigilii, stanie się tematem działań plastycznych. Dzieci zbudują przytulne schronienie dla leśnych stworzeń i same przygotują się do świąt.
[i]Ul. Rutkiewicz 17, tel. 022 499 37 17, godz. 11.[/i]
[b]BOŻE NARODZENIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA - BIBLIOTEKA NR 46[/b]
Czy do australijskich dzieci Święty Mikołaj przyjeżdża saniami? Czy trolle pomagają Skandynawom w świątecznych przygotowaniach? Jak przystrajają świąteczne drzewka mieszkańcy Ameryki Północnej? Mali czytelnicy, którzy wezmą udział w zajęciach, posłuchają opowieści o zwyczajach świątecznych na świecie, zaśpiewają razem kolędy i wykonają prace plastyczne.
[i]Ul. Chłodna 11, tel. 022 624 06 33, godz. 16.
—tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]Tatar przed piątkiem[/b]
Na przystawkę tatar na trzy sposoby: z pomidora ucierany na szalotce (39 zł), po warszawsku z sardynką (36 zł) lub po francusku z cognakiem, musztardą Dijon i kaparami (39 zł), a potem coś z jesiennym specjałów – krem z warzyw (21 zł), serca z karczochów podane na musie i carpaccio z awokado i kolendry (24 zł), złote kapelusze z borowików na kremie z szampana i czarnego pieprzu (39 zł) albo bouillabese z morskich ryb, krewetek i muszli (58 zł) poleca szef kuchni w restauracji Gar.
[i]Restauracja Gar, ul. Jasna 10, tel. 022 828 26 05. [/i]
[b]Kangur z grilla na lunch [/b]
Kukabara podaje lunch dość długo – od godz. 12 do 17. Można zjeść wtedy m.in. naleśniki amerykańskie „pan cakes” z syropem klonowym lub z masłem albo smażonym bekonem bądź też ze świeżymi owocami (14 zł), makaron Pad-Thai smażony z orzechami i krewetkami (38 zł), sałatę z grillowanym mięsem kangura (38 zł), stek „New York” z frytkami i mieszanką warzyw (45 zł), ostrą laxę, czyli pikantną zupę z mleka kokosowego z krewetkami lub kurczakiem, (17 zł) oraz makaron ryżowy z mięsem kraba w curry tandoori (37 zł).
[i]Restauracja Kukabara, ul. Krucza 16/22, tel. 022 434 20 83.
—mjl[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA