fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Życzenia wcale nie pobożne

Nie wyobrażam sobie przekazywania dzieciom wiedzy technicznej, instrukcji obsługi obiektu zwanego partnerem. Instrukcji według schematu podanego w punktach: co kolejno rozłożyć, włożyć, by się zdarzyło miło.
Rówieśnicy często przekazują sobie wiedzę praktyczną. Głównie słownie, z komentarzami w podwórkowej francuszczyźnie. Tak było jak świat światem i nie ma co się oburzać. Gdy widzą, że Adam uwiódł, rozkochał i porzucił Ewę – wyciągają wnioski dla siebie na przyszłość.
Lubię, gdy moi synowie opowiadają sobie o kobietach. Oswajają temat, obserwują. Zwracam uwagę, jak o nich mówią i czy chciałabym być ich słowami opisywana. Ale chłopcy w ogóle mało mówią.
W szkole dzieci powinny poznawać fizjologię i psychologię człowieka. Tej wiedzy dom często nie posiada w nadmiarze. Wolałabym nie być przepytywana przez moich trzech synów ani z owulacji, ani ze szczegółów porodu. To pozostawiam szkole i książkom. Na pytanie, skąd się biorą dzieci, zawsze chłopcom mówiłam, że z miłości rodziców. A niechciane ciąże i kłopoty biorą się – z głupoty, czasem przemocy.
Dom powinien odegrać najważniejszą rolę w edukacji seksualnej dzieci. To tu uczą się relacji, rozpoznawania emocji, analizowania życiowych wyborów, szacunku do siebie i innych. Z tego wynika odpowiedzialność.
Dom ma obowiązek dać dzieciom zapał do życia i poczucie równowagi, gdyby zdarzyło im się stanąć nad życiową przepaścią.
Powinien też chronić je przed pornografią, jeśli państwo nie może sobie z tym poradzić.
Pobożne życzenia, powie ktoś. Domy nie zawsze takie są. Rodzina jest opresyjna (patologiczna), to modne w mediach określenie. Dziś rzeczywiście dużo częściej odpowiedzialność za edukację (wszelką) dzieci rozmywa się między skłóconych rodziców, konkubentów i partnerów.
Nikt nie zna hierarchii, panuje demokracja racji, dzieci nie wiedzą, kto naprawdę im najlepiej życzy i myśli o ich przyszłości emocjonalnej (nie tylko finansowej).
Mamy do czynienia z egoizmem dorosłych.
A dom to przecież spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA