fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Jak karać za zabójstwo z rozbojem

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Czy przepis zaostrzający kary za zabójstwo połączone z rozbojem jest zgodny z konstytucją? – Trybunał Konstytucyjny odpowie na to pytanie za tydzień
Od jego decyzji w tej sprawie zależy los przynajmniej kilkunastu skazanych za kwalifikowane zabójstwo (czyli popełnione ze szczególnym okrucieństwem, gwałtem, z użyciem broni i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie).
Gdyby Trybunał uznał, że nowela została uchwalona niezgodnie z trybem legislacyjnym, w miejsce "źle" uchwalonego przepisu pojawiłby się stary (poprzedni), a ten był łagodniejszy dla sprawców zabójstw. Wielu z nich (skazanych na 25 lat więzienia) domagać by się mogło wznowienia postępowania.
[b]Wczoraj (15 grudnia 2008 r.) Trybunał na miesiąc odroczył postępowanie (P 11/08).[/b]
Trybunał Konstytucyjny stanął przed bardzo trudnym zadaniem. Do art. 148 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74999]kodeksu karnego[/link] zgłaszano dwa zastrzeżenia. Kwestionowano – po pierwsze – zgodność z konstytucją trybu, w jakim uchwalono nowelę, po drugie – ograniczenie kar za to przestępstwo do dwóch – 25 lat więzienia lub dożywocia.
Sprawa nie zawisłaby przed TK, gdyby nie pytanie Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który zajmował się sprawą dwóch młodych sprawców zabójstwa. W wypadku jednego z nich w grę wchodziła tylko jedna kara – 25 lat (nie wolno go było skazać na dożywocie, bo miał mniej niż 18 lat).
Sąd Okręgowy w Krakowie skazał obu sprawców na kary po 25 lat więzienia. W uzasadnieniu zastrzegł jednak, że "brak jest podstaw do stwierdzenia, że kara ta spełni kodeksowe wymogi, ale skoro taką karę przewidziano za czyn tego rodzaju, to sąd przyjął, że widocznie czyni ona zadość stawianym wymogom". Skazani odwołali się od wyroku. Sprawa trafiła do krakowskiego SA, a ten zwrócił się po pomoc do Trybunału.
Poseł Jerzy Kozdroń występujący w imieniu Sejmu bronił trybu uchwalenia noweli. – Były zachowane wymagane trzy czytania – przekonywał TK. Chodzi o to, że nowelę art. 148 § 2 dorzucono do innej noweli i uchwalono z innymi zmianami. Faktem jest, że na temat tej właśnie poprawki w Sejmie nie toczyła się żadna debata.
Zmieniony przepis zaczął obowiązywać od 26 września 2005 r. Wcześniej za kwalifikowaną zbrodnię zabójstwa groziło nie mniej niż 12 lat więzienia, 25 lat więzienia i dożywocie. Teraz są jedynie dwie kary. Poza tym w noweli zabrakło przepisu, który mówiłby, jak sądy powinny stosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA