fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Za ile dom: Taniej niż w październiku

Ile kosztują materiały budowlane na budynek jednorodzinny (cz. I)
Rzeczpospolita
W listopadzie koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy domu o powierzchni 152 mkw. był o ponad 2,5 tys. zł niższy niż w październiku.
Wynosił 161,9 tys. zł. Ceny materiałów były o 3,8 proc. niższe niż w styczniu bieżącego roku i o 0,85 proc. niższe niż przed rokiem. Główną przyczyną zmniejszenia kosztów zakupu materiałów jest ponad 10-proc. spadek cen prętów zbrojeniowych stropu i wieńca. W listopadzie tańsze o ponad 3 proc. były pustaki ceramiczne, cegła dziurawka, płyta styropianowa oraz płyta G–K. O około 4 proc. spadły ceny wełny mineralnej, a o 5 proc. dachówki ceramicznej.
Spadek cen, między innymi dachówki oraz wełny mineralnej, spowodował ponad 2-proc. obniżkę kosztów zakupu materiałów wykorzystywanych do konstrukcji i pokrycia dachu. Kolejna obniżka cen prętów zbrojeniowych oraz styropianu spowodowała, że za materiały potrzebne do budowy stropu nad parterem w listopadzie trzeba było zapłacić o ponad 1,5 tys. zł mniej niż w wakacje bieżącego roku.
– Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w listopadzie w wielu sklepach i składach budowlanych były porównywalne do tych sprzed roku, a zarazem niższe o 20 – 25 proc. niż w październiku 2008 r. – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy PSB.
W tabeli obok przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.
[srodtytul]Koszty materiałów[/srodtytul]
Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA