fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Debata o więzieniach CIA zablokowana

Na najbliższym posiedzeniu europarlamentu nie dojdzie do debaty na tematwięzień CIA, której domagali się deputowani lewicowi.
Debata miała dotyczyć lotów samolotów CIA na terenie Europy i domniemanych więzień Agencji w Polsce i Rumunii. Eurodeputowani, którzy wnioskowali o debatę (m.in. Józef Pinior z SDPL) dowodzili, że w sprawie działalności CIA w Europie pojawiło się wiele nowych faktów i dlatego należy wrócić do tego problemu na forum plenarnym - informuje TVP Info.
- Konferencja przewodniczących odrzuciła jednak wniosek by przeprowadzić taką debatę. To ważna decyzja z punktu widzenia Polski, pokazuje, że większość europosłów już jest znudzona tym tematem - powiedział Konrad Szymański (PiS).
Pinior podkreśla jednak, że lewicowi europosłowie nie zrezygnują z ponownego poruszenia tej sprawy. - Nie było zgody, by ta debata odbyła się w grudniu,ale my ponowimy naszą prośbę po nowym roku. Wtedy też zmieni się prezydent USA, a więc i podejście amerykańskiej administracji do praw człowieka.Będzie dobry klimat do dyskusji - zaznacza. - Od czasu dochodzenia europarlamentu dużo się w Polsce zmieniło, a przede wszystkim wszczęto śledztwo w tej sprawie. Chcemy się dowiedzieć o jego stanie - dodaje Pinior.
Wśród nowych faktów wymienionych we wniosku posłów lewicowych jest też m.in.informacja, że pod dokumentem w sprawie więzień CIA podpisał ówczesny szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski.
Europarlament już od kilku lat wyjaśnia sprawę działalności CIA w Polsce. W tej chwili czeka na odpowiedzi szefów parlamentów państw członkowskich na kwestionariusz, który został do nich wysłany kilka miesięcy temu.
Amerykańskie media i organizacja Human Rights Watch oskarżają Polskę o zezwolenie CIA na zbudowanie w Polsce więzienia, w którym przetrzymywano i przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm. Miało się ono znajdować w pobliżu lotniska w Szymanach. Na razie Polsce udowodniono jedynie, że lądowały tam samoloty CIA. Polskie rządy zaprzeczały, że zgodziły się na stworzenie więzienia. W tym roku śledztwo w tej sprawie wszczęła jednak Prokuratura Krajowa.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA