fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tenis

Drzwi szeroko otwarte

Osiem wspaniałych i szef federacji tenisowej Kataru Abdulrahman Saad Al Shathri
Reuters
Dziś start Masters w Dausze. Kto jest w stanie zastąpić Justine Henin? – to najbardziej aktualne pytanie mistrzostw WTA. Dawno nie było tak wyrównanej grupy kandydatek
Cztery Rosjanki, dwie Serbki, dwie amerykańskie siostry. Los kazał podzielić ósemkę gwiazd ciekawie: Jelena Janković i Ana Ivanović są w grupie białej ze Swietłaną Kuzniecową i Wierą Zwonariową, Venus i Serena Williams oraz Jelena Dementiewa i Dinara Safina w grupie kasztanowej (kolory dobrano ze względu na barwy flagi Kataru).
Gdy szef WTA Tour Larry Scott zakończył losowanie, nie było głosów sprzeciwu czy rozczarowania. System rozgrywek nie wyklucza żadnego zestawienia w finale, także serbskiego lub amerykańskiego meczu o tytuł. Serena Williams żartowała nawet, że w tym roku zawsze trafiała na siostrę wcześniej, więc się przyzwyczaiła (nie chciała zapewne pamiętać przegranego finału Wimbledonu).
[wyimek]Rezerwowa Agnieszka Radwańska za gotowość do gry dostanie 50 tysięcy dolarów[/wyimek]
Turniej nie ma faworytki. Z obecnych w Dausze trzy tenisistki były liderkami rankingu światowego, cztery wygrywały turnieje wielkoszlemowe. Larry Scott jest przekonany, że trwa właśnie wywołany nagłym odejściem Justine Henin proces wyłaniania nowych gwiazd i dlatego mistrzostwa WTA będą tak interesujące.
Pewnie to racja, gdyż wciąż nie wiadomo, czy uczucia kibiców lepiej zaspokoją sukcesy obecnej liderki rankingu, mistrzyni gry obronnej Janković, której wciąż brakuje tytułu w Wielkim Szlemie, czy zwycięstwa kapryśnej i ładnej Ivanović – najlepszej w Paryżu. Może numerem jeden powinna być Serena Williams, mistrzyni US Open, może jej starsza siostra Venus, królowa Wimbledonu.
Rosjanie mają kłopot bogactwa: z jednej strony mistrzyni olimpijska, ale wciąż niespełniona Dementiewa, z drugiej wytrwała Kuzniecowa, która jednak nie wygrała turnieju w 2008 roku. Przed nimi jest już szybko rosnąca w siłę Safina, za nimi pracowita Zwonariowa. Gdyby w turnieju startowała Maria Szarapowa, mielibyśmy komplet kandydatek na nową mistrzynię.
Drzwi są szeroko otwarte, nagroda bardzo wysoka: 4,55 mln dol. w puli, 1,34 mln dla tej, która nie przegra żadnego meczu, 715 tys. dla finalistki. Przyszłość, według Scotta, ma być jeszcze bardziej świetlana. Po trzech latach w stolicy Kataru turniej przeniesie się na kolejną trzylatkę (2011 – 2013) do Stambułu. – Mamy solidne gwarancje finansowe, zabezpieczyliśmy się na czas kryzysu – twierdzi szef WTA.
Agnieszka Radwańska będzie się zapewne przyglądać meczom koleżanek tylko z tylnej ławki. Rola pierwszej rezerwowej nie jest jednak nudna, przynajmniej w części poprzedzającej rywalizację. Polka jest widoczna na salonach w Dausze, bierze udział w akcjach promocyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych produktów tytularnego sponsora WTA Tour firmy Sony Ericsson. Drugą rezerwową, tylko na czas rozgrywek grupowych, została Nadia Pietrowa.
Za tę pracę oraz stałą gotowość do zastępstwa Polka dostanie 50 tys. dolarów. Jeśli zagra w eliminacjach, to nagroda za każde zwycięstwo jest taka sama jak dla pozostałych tenisistek – 100 tys. dolarów. Z tej perspektywy patrząc, trudno nie zwracać uwagi na stan zdrowia uczestniczek.
[srodtytul]Masters bez Nadala,ale z polskim deblem[/srodtytul]
Lider rankingu światowego wycofał się z turnieju kończącego sezon z powodu kontuzji kolana, jakiej doznał w Paryżu. Zastąpi go Francuz Gilles Simon.
Nie ma jeszcze w tej sprawie oficjalnego komunikatu ATP Tour, lecz w serwisach agencyjnych pojawiły się informacje, że piąta para rankingu światowego, tegoroczni mistrzowie Australian Open Jonathan Erlich i Andy Ram (Izrael) nie zagrają w Szanghaju ze względu na kontuzję łokcia Erlicha.
Oznacza to, że w turnieju głównym pojawią się pierwsi rezerwowi – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.
[ramka][srodtytul]Losowanie grup[/srodtytul]
GRUPA BIAŁA
• Jelena Janković (Serbia, 1)
• Ana Ivanović (Serbia, 4)
• Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 6)
• Wiera Zwonariowa (Rosja, 8)
GRUPA KASZTANOWA
• Dinara Safina (Rosja, 2)
• Serena Williams (USA, 3)
• Jelena Dementiewa (Rosja, 5)
• Venus Williams (USA, 7)
WTORKOWE MECZE (od 15.00)
• Kuzniecowa – Zwonariowa
• Janković – Ivanović
• Safina – V. Williams
Turniej pokazuje Eurosport
>RANKING WTA (stan na 3.11.2008)
1. J. Janković (Serbia) 4555 pkt
2. D. Safina (Rosja) 3752
3. S. Williams (USA) 3716
4. A. Ivanović (Serbia) 3687
5. J. Dementiewa (Rosja) 3399
6. M. Szarapowa (Rosja) 3040
7. S. Kuzniecowa (Rosja) 2726
8. V. Williams (USA) 2522
9. W. Zwonariowa (Rosja) 2497
10. A. Radwańska 2141...
56. M. Domachowska 572
134. U. Radwańska 245
>RANKING ATP (stan na 3.11.2008)
1. R. Nadal (Hiszpania) 6675 pkt
2. R. Federer (Szwajcaria) 5205
3. N. Djoković (Serbia) 4645
4. A. Murray (W. Brytania) 3420
5. N. Dawydienko (Rosja) 2315
6. A. Roddick (USA) 1970
7. J. W. Tsonga (Francja) 1950
8. J. M. del Potro (Argentyna) 1845
9. G. Simon (Francja) 1780
10. J. Blake (USA) 1775...
205. D. Olejniczak 195
214. Ł. Kubot 188[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA