fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Nie śpią tylko automaty

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Od początku września klienci Fortis Banku nie mogą w nocy wykonywać przelewów ani zakładać lokat, korzystając z pomocy pracownika telecentrum. Konsultanci pracują wprawdzie siedem dni w tygodniu, ale tylko od 8 do 22
Jest to kolejna instytucja, w której nocą działają tylko automatyczne kanały oraz usługa zastrzegania kart płatniczych.
Przez 24 godziny na dobę pod telefonem są dostępni pracownicy np. PKO BP, Millennium, Citi Handlowego, Kredyt Banku, Lukas Banku, MultiBanku, Deutsche Banku i Polbanku. Przedstawiciele tych instytucji przyznają jednak, że w nocy z usług telecentrów korzysta się dość rzadko. – Dużo dyspozycji składanych jest w niedzielne popołudnia, kiedy klienci zaczynają planować kolejny tydzień. Natomiast w nocy liczba połączeń jest nieporównywalnie mniejsza. Na ogół dzwonią klienci, którzy w ostatniej chwili przypomnieli sobie o upływającym terminie płatności – mówi Magdalena Tarnas-Kaczmarek z biura prasowego Lukas Banku.
– Nocą i w dni wolne od pracy kontaktów z infolinią jest mało. Zlecane są głównie proste transakcje, bywają pytania o produkty i usługi – potwierdza Katarzyna Wiszniewska z Deutsche Banku PBC. Wyjątkiem jest Citi Handlowy. Bank w kampaniach reklamowych mocno podkreśla, że jest dostępny przez całą dobę, i klienci przyzwyczaili się do tego. Jak szacuje Piotr Lubaszka, dyrektor Departamentu Telefonicznej Obsługi Klienta, przeciętnie w nocy telecentrum robi 40 proc. tego, co w ciągu dnia. W wielu instytucjach w nocy klienci mogą jedynie zastrzec karty płatnicze oraz skorzystać z automatycznych kanałów dostępu do rachunków. Na przykład w Pekao SA konsultanci telecentrum pracują siedem dni w tygodniu, ale tylko od 7 do 22. W ING „żywy” serwis telefoniczny działa w dni robocze od 7 do 19, a w soboty od 8 do 13. Poza tymi terminami realizowane są tylko najważniejsze dyspozycje. W podobny sposób pracę zorganizował BZ WBK. Telefoniczny system transakcyjny obsługiwany przez pracownika w pełnym zakresie działa od poniedziałku do piątku od 8 do 20. Non stop dostępna jest tylko pomoc w sprawach związanych z kartami płatniczymi oraz usługami elektronicznymi. W nocy niedostępne są także telecentra m.in. BGŻ, GE Money Banku i Volkswagen Banku. Warto pamiętać, że nawet gdy dyspozycja zostanie przyjęta w środku nocy, na jej realizację niekiedy trzeba poczekać. Najlepszym przykładem są przelewy międzybankowe, które są wykonywane tylko w dni robocze i tylko w godzinach wyznaczonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Dlatego dyspozycja złożona o północy z czwartku na piątek będzie zrealizowana w piątek rano, a polecenie przelewu wydane w piątek po południu opuści bank dopiero w poniedziałek rano.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA