fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Zatrzymany debiut GPW

Ustawa umożliwiająca prywatyzację giełdy w trybunale. Decyzja prezydenta praktycznie zablokowała upublicznienie akcji GPW w tym roku
Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Decyzja oznacza, że debiut akcji GPW, który był planowany na 27 listopada tego roku, nie odbędzie się. Umożliwiała go bowiem ta ustawa. Dodatkowo pozwalałaby ona np. wypłacenie dywidendy z zysku giełdy, co jest elementem strategii prywatyzacji. Do tej pory giełda nie wypłacała dywidendy, co doprowadziło do powstania ponad 500 mln zł nadwyżki finansowej. – To przykra wiadomość – twierdzi Ludwik Sobolewski, prezes GPW. – Mamy do czynienia z nową sytuacją. Skierowanie ustawy do TK odsunie w czasie upublicznienie GPW. Teraz wszystko zależy od tempa prac Trybunału.
– Prywatyzacja GPW jest możliwa nawet przy istniejącej ustawie, ale ten proces byłby szalenie trudny i mniej efektywny – mówi „Rz” Michał Chyczewski, wiceminister skarbu. 60 proc. akcji GPW miało trafić do inwestorów, ale 25 – 35 proc. z nich miało nie posiadać prawa głosuPrezydent uzasadnił decyzję m.in. naruszeniem konstytucji i niezależności NBP (ustawa zobowiązuje go do sprzedaży akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych). Według prezydenta pominięto też konieczność opinii EBC. Resort skarbu rozpoczął prywatną ofertę GPW i wysłał zaproszenia do grupy inwestorów. Akcje o wartości 1,5 mld zł mają być bowiem podzielone na dwie transze: kierowaną (dla inwestorów, którzy otrzymali zaproszenie) i publiczną, której ogłoszenie miało nastąpić w listopadzie. – To bardzo źle, że prezydent podjął tą decyzję, także dlatego, że wdraża ona wiele rozwiązań ważnych dla rynku kapitałowego. Odsuwa to w konsekwencji przyjęcie unijnej dyrektywy MiFID – mówi Chyczewski. Polska miała wprowadzić te przepisy do końca lutego 2007 r. Ustawa zawiera m.in. regulacje wprowadzenia krótkiej sprzedaży i przepisy dotyczące limitów depozytowych. – Z punktu widzenia Ministerstwa Skarbu proces prywatyzacji GPW zostaje zatrzymany i będziemy mogli go wznowić, kiedy poznamy datę wejścia ustawy w życie – dodaje Chyczewski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA