fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Plannja ukarana za zmowę cenową

Blisko 90 tysięcy złotych będą musieli zapłacić przedsiębiorcy działający na rynku pokryć dachowych, którzy zawarli niedozwolone porozumienia
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarała producenta blach dachówkowych - firmę Plannja oraz jej dziewięciu kontrahentów. W umowach podpisywanych z odbiorcami hurtowymi spółka ustalała ceny odsprzedaży produktów.
Firma Plannja musi zapłacić ponad 80 tysięcy złotych kary, a każdy z jej kontrahentów - około tysiąca. Podczas ustalania wysokości kary uwzględniono fakt zaprzestania praktyki i podjęcia współpracy z UOKiKiem, ale również długi czas stosowania praktyki szkodliwej dla konkurencji na rynku.
Zgodnie z prawem zmowa cenowa należy do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. Za takie praktyki UOKiK może nałożyć karę finansową w wysokości do 10 procent ubiegłorocznego przychodu firmy. Jak podkreślają eksperci - nie jest przy tym istotne, czy doszło do realizacji założeń porozumienia. Naruszeniem jest już samo ustalenie takich warunków współpracy.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA