fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spektakularne przejęcie: British Energy może wkrótce trafić w ręce Francuzów

EdF blisko kupna British Energy. Ostateczna decyzja zapadnie w tym tygodniu
To będzie jedno z najbardziej znaczących przejęć w europejskiej energetyce ostatnich lat. British Energy wytwarza jedną piątą potrzebnej na Wyspach Brytyjskich energii i jest jedyną w tym kraju firmą, do której należą elektrownie jądrowe. Teraz za ponad 12 mld funtów może zostać sprzedany Electricite de France.
Wiele zależeć będzie od tego, czy EdF przedstawi akcjonariuszom brytyjskiej firmy nową, wyższą od poprzedniej, ofertę cenową. Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze EdF już podjęły nieformalną decyzję w tej sprawie i podniosą cenę o 1,2 proc., a ogłoszenie ostatecznej ceny jest możliwe w poniedziałek. EdF to przede wszystkim lider w energetyce jądrowej i dlatego transakcji jest przychylny rząd w Londynie, któremu zależy na rozwoju tego sektora wytwarzania energii na Wyspach. Tym bardziej że wyczerpują się brytyjskie zasoby gazu na Morzu Północnym.
Londynowi nie przeszkadza nawet to, że Electricite de France jest państwową firmą, a rząd kontroluje 84 proc. jej akcji. Francja jest potentatem, jeśli chodzi o energetykę jądrową, 75 proc. energii zużywanej w tym kraju pochodzi z elektrowni atomowych. British Energy posiada teraz osiem reaktorów, ale ma w planach budowę kolejnych i wybrane lokalizacje. Można spodziewać się jednak, źe jeśli dojdzie do transakcji z francuskim koncernem, brytyjska firma będzie musiała zrezygnować z niektórych z nich. Bo wiele wskazuje na to, że rząd w Londynie nie chce skupiać całej energetyki jądrowej tylko w jednej firmie. Dyskusje o sprzedaży British Energy trwają od kilku miesięcy. Wśród zainteresowanych firm były hiszpańska Iberdrola (właściciel ScotishPower), niemiecki koncern RWE, a także Centrica, do której należy British Gas. EdF, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 87 mld euro, jest w czołówce europejskich firm energetycznych. Główny rywal francuskiego koncernu to niemiecki E.ON, który w zeszłym roku zdołał przejąć hiszpańską Endesę za 29 mld euro, i to pomimo sprzeciwu władz w Madrycie. W ubiegłym tygodniu Francuzom nie udała się próba przejęcia pakietu kontrolnego amerykańskiej Constellation Energy, w której mają już 9,5 proc. udziałów. Zwołali w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie rady dyrektorów, ale amerykański inwestor Warren Buffett był szybszy. Jedna z jego spółek dała po 26,5 dolara za akcję Constellation, łącznie 4,7 mld w gotówce, i w sobotę przejęła amerykańską firmę energetyczną. Francuzom zostało tylko przyjęcie tego do wiadomości i zastanawianie się nad różnymi opcjami mającymi zapewnić im rozwój w energetyce jądrowej w USA. wynosi kapitalizacja koncernu EdF, który może przejąć British Energy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA