fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Inwestorzy czekają na doniesienia z USA

W ostatnich siedmiu dniach najlepszy wynik zanotował czeski indeks PX50. Ale z największą zmiennością cen akcji mieli do czynienia inwestorzy na rynku rosyjskim. Ostatecznie indeks RTS stracił prawie 3,5 proc
Rzeczpospolita
Indeksy na rosyjskich parkietach zyskały w piątek nawet ponad 20 proc.
– Wyniki indeksów z ubiegłego tygodnia pokazują, jak duże wrażenie na inwestorach robi sytuacja w Stanach Zjednoczonych – twierdzi Tomasz Zabrocki, makler DI BRE.
To właśnie plan ratunkowy dla instytucji finansowych przygotowany przez amerykańską administrację spowodował rekordowe zwyżki na światowych giełdach. – Fundamenty ekonomiczne krajów rynków wschodzących są wciąż słabe, pozostają więc pod wpływem przede wszystkim globalnych czynników – dodaje Zabrocki. Indeks Morgan Stanley Capital International ( MSCI) grupujący giełdy z rynków wschodzących spadł w zeszłym tygodniu o 0,26 proc. Wynik ten byłby zdecydowanie gorszy, gdyby nie piątkowa sesja, w trakcie której giełdy z Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki zanotowały znaczne zwyżki i najwyższe od miesiąca obroty.
W piątek indeks MSCI zyskał 5,73 proc. Najwięcej zarobili inwestorzy w Rosji (22 proc. w piątek) i Turcji (12,8 proc.). W piątek indeks Dow Jones Stoxx 600, skupiający europejskie spółki, zanotował najwyższy w historii jednodniowy wzrost. Jego wartość zwiększyła się o 8,3 proc. i w ten sposób pobity został rekord z października 2002 r. (5,9 proc.). Według analityków najbliższe dni i wyniki na giełdach rynków wschodzących będą nadal uzależnione od decyzji władz głównych światowych gospodarek. – Jesteśmy świadkiem spadkowej tendencji na rynkach i mimo starań władz z USA nie mogę powiedzieć, że sytuacja została ułożona i opanowana – twierdzi Lars Christensen, główny analityk Danske Banku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA