fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Accor umacnia się w Polsce

Orbis pozostanie na giełdzie. Tak zapewnia prezes spółki. Ale przyznaje, że budowa hoteli nie idzie zgodnie z planem
Francuska grupa hotelowa Accor podała w tym tygodniu, że zwiększyła swoje zaangażowanie w Orbisie i ma ponad 50 proc. akcji tej spółki. Krok był o tyle zastanawiający, że już przy ponad 40 proc. była głównym akcjonariuszem i miała de facto kontrolę nad spółką.
– Dzięki przejęciu pakietu kontrolnego Accor będzie mógł konsolidować wyniki Orbisu z wynikami całej grupy. Oznacza to, że wierzy w potencjał polskiej spółki i liczy, iż będzie pokazywała w kolejnych latach dobre wyniki finansowe – mówi w rozmowie z „Rz” Jean-Philippe Savoye, prezes Orbisu. Wśród analityków pojawiły się jednak spekulacje, że wkrótce Accor może ogłosić wezwanie na akcje Orbisu i nie jest wykluczone, że następnie zechce wycofać spółkę z warszawskiej giełdy. – Polska spółka, będąc spółką publiczną, jest wyjątkiem wśród zagranicznych spółek zależnych Accora – wyjaśnia w komentarzu Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.
Prezes Savoye nie chce komentować tego, czy Accor będzie zwiększał zaangażowanie w Orbisie. Zapewnia jednak, że spółka pozostanie na giełdzie. Jednocześnie przyznaje, iż ma ona opóźnienia związane z budową nowych hoteli, co jest związane z bardzo długim oczekiwaniem na zgody administracyjne pozwalające rozpocząć budowę. – W Gdańsku czekamy już trzy lata – twierdzi. W tym roku Orbis otworzy jeszcze dwa hotele – jednogwiazdkowe Etapy we Wrocławiu. W sumie będzie miał 64 obiekty. 100 hoteli w ciągu dziesięciu lat zamierza mieć w naszym kraju Accor. Dziś prowadzi 64 hotele Według Jeana-Philippe’a Savoye’a Accor chce mieć w naszym kraju w ciągu dziesięciu lat ponad sto hoteli. Zamierza umocnić się głównie w segmencie obiektów o niższym, jedno- i dwugwiazdkowym, standardzie. Accor to największa grupa hotelowa na świecie. W skład sieci wchodzą ponad 4 tys. hoteli. W ubiegłym roku grupa miała 8,1 mld euro przychodów i wypracowała 883 mln euro zysku netto. Polska spółka Accora zarobiła w tym czasie 154 mln zł przy przychodach na poziomie 1,2 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA