fbTrack

Biznes

Zadowolony pracownik ma dużo lepsze wyniki

Archiwum
- Obecność w Krynicy, rozmowy z innymi przedsiębiorcami pozwoliły mi spojrzeć na własny zakład w zupełnie innym kontekście, na tle innych przedsiębiorstw, w konkretnym otoczeniu makroekonomicznym - mówi Bogusław Kowalski, prezes giełdowej Grupy Kapitałowej Graal SA (przetwórstwo spożywcze)
Rz: Czego oczekiwał pan po konferencji w Krynicy?
Bogusław Kowalski: Przede wszystkim chciałem się zorientować, czy dla takiej firmy jak moja taka konferencja jest opłacalna. I jestem mile zaskoczony. Obecność tutaj, rozmowy z innymi przedsiębiorcami pozwoliły mi spojrzeć na własny zakład w zupełnie innym kontekście, na tle innych przedsiębiorstw, w konkretnym otoczeniu makroekonomicznym. To bardzo pomoże w pracy nad strategią w przyszłości. Które ze spotkań było dla pana najbardziej użyteczne?
Panel "Rz" o problemach z zatrzymaniem pracowników w firmach. Zazdrościłem panelistom z Polskiej Telefonii Cyfrowej i Fortis Banku. Bogata firma może po prostu podnieść pensje, chociaż i w ich wypowiedziach widać było, że konsolidacja załogi, stworzenie dobrej atmosfery się liczy. Niestety, nie wszystkie ich metody mogą się sprawdzić w małym i średnim biznesie, który jest przecież kołem zamachowym całej przedsiębiorczości. W małych firmach, w których robocizna stanowi 50 - 60 procent kosztów, podniesienie pensji o 100 procent po prostu nie jest możliwe. Gdybym tak postępował w moim przedsiębiorstwie, wypadłbym z rynku. Dlatego muszę znaleźć inne sposoby na zatrzymanie pracowników. Jakie? Z zainteresowaniem słuchałem Christopha Rosenberga z warszawskiego biura Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który podkreślał, jak ważny jest wzajemny szacunek między pracodawcą i pracownikami. Przyjazną, rodzinną atmosferę w pracy w małych firmach łatwo stworzyć. W dużych trudniej to zrobić, ale nie jest to niemożliwe. Staram się utrzymać taką atmosferę, mimo że Graal po akwizycjach zatrudnia już 1700 osób. Zadowolony pracownik ma również lepsze wyniki w pracy. Wiem z własnego doświadczenia, że jeśli ktoś przychodzi do pracy tylko po to, żeby zarobić pieniądze, nigdy nie będzie tak efektywny jak ktoś, kto wkłada w to serce i utożsamia się z firmą.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL