fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Zabezpieczeni na urlopie

EAST NEWS
Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi, w apteczce powinniśmy mieć opatrunki, plastry, środki odkażające i leki na żołądkowe dolegliwości. Warto także wziąć ze sobą tabletki przeciwbólowe
– Żeby wyjazd był bezpieczny, warto dobrze wyposażyć apteczkę. Jej zawartość należy dostosować do czasu wyjazdu, miejsca, w którym będziemy spędzać urlop, planowanego rodzaju aktywności, a także do potrzeb i stanu zdrowia osób, które będą z niej korzystać – mówi Joanna Kaczor, instruktor szkoleń z pierwszej pomocy w Centrum Medycznym Puławska.
Zanim urlop się zacznie, należy sprawdzić, jakie warunki panują na miejscu, jakie występują tam zagrożenia, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.
W pierwszej kolejności należy spakować leki, które przyjmuje się na stałe. – Należy zabrać ich odpowiedni zapas, gdyż w miejscu, gdzie będziemy spędzać wakacje, może być problem z uzyskaniem recepty – dodaje. W apteczce nie może zabraknąć zestawu do udzielania pierwszej pomocy, czyli kilku par rękawiczek lateksowych, maseczki do wykonywania sztucznego oddychania, nożyczek, agrafki czy pęsety. Do samochodowej apteczki należy zapakować trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz odblaskową kamizelkę, która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek udzielania pomocy czy wykonywania innych czynności poza samochodem na drodze.
[srodtytul]Gaziki, bandaże i blokery[/srodtytul]
Potrzebne na wakacjach bywają także środki opatrunkowe, szczególnie gdy jedziemy z dziećmi. – Można kupić gazy wyjałowione w kilku rozmiarach, jałowe gaziki, kilka sztuk bandaży elastycznych, bandaże dziane, a także plastry z opatrunkiem oraz zwykły plaster. W aptekach jest do kupienia gotowa elastyczna opaska podtrzymująca opatrunek, zakładana bez konieczności bandażowania – mówi Joanna Kaczor.
Warto też mieć przynajmniej jedną chustę trójkątną, a także koc termiczny służący do zabezpieczania osób poszkodowanych przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Dobrze jest włożyć do apteczki środek służący do przemywania i dezynfekcji drobnych ran. Może to być woda utleniona lub poręczniejsze i zajmujące mniej miejsca gaziki „leko” pakowane pojedynczo i nasączone środkiem do dezynfekcji. Na zapas warto wziąć leki na przypadłości, które najczęściej nas atakują, czyli np. leki przeciwbólowe, na przeziębienie czy na dolegliwości żołądkowe. Oprócz leków warto wziąć również repelent, żel łagodzący po ukąszeniu owadów, wapno oraz mleczko do opalania z odpowiednim filtrem i krem po opalaniu.
Ci, którzy wyjeżdżają na wakacje do egzotycznych krajów, powinni dobrze przygotować apteczkę, by uniknąć problemów zdrowotnych. – W ciepłych krajach najważniejszy jest krem z najwyższym filtrem, a najlepiej bloker, ale na wszelki wypadek warto mieć środki na oparzenia, np. panthenol – podpowiada instruktorka. Trzeba wiedzieć, że w dalekich krajach często dochodzi do problemów żołądkowych, ponieważ występuje tam obca i wroga naszemu żołądkowi flora bakteryjna. Niezbędne w przypadku zatrucia lub biegunki będą odpowiednie leki, np. węgiel leczniczy.
[srodtytul]Przed urlopem do lekarza[/srodtytul]
Zanim rozpoczną się wakacje, warto wybrać się do lekarza na wizytę kontrolną i wyleczyć wszystkie infekcje czy przeziębienia, które mogłyby popsuć wyjazd. Lekarz doradzi także, jakie środki bezpieczeństwa zastosować przed urlopem. Warto też odwiedzić dentystę.
Zanim wyjedziemy, warto zebrać informacje na temat służby zdrowia dostępnej na miejscu. – Dobrze jest sprawdzić, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz internista, jacy lekarze specjaliści są dostępni, gdzie można zgłosić się na ostry dyżur, a także jak daleko mamy do szpitala – mówi Kaczor. Warto również zapisać w telefonie numer pogotowia, policji i straży pożarnej. – Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, można wytłumaczyć im, że w razie wypadku, jeśli rodzice nie mogą tego zrobić, powinny połączyć się z tymi numerami, a także dokładnie pokazać im, jak to zrobić – tłumaczy.
W telefonie nie powinno też zabraknąć tzw. numeru ICE (In Case of Emergency – ang. „w nagłym wypadku”). Jest to międzynarodowy skrót, pod którym zapisuje się dane osoby, która ma być powiadomiona przez służby ratunkowe w czasie wypadku. Ułatwia to pracę ratownikom, strażakom, policjantom i wszystkim osobom, które będą udzielać nam pomocy. Szybki kontakt z wyznaczoną osobą pozwoli zebrać o nas wszystkie potrzebne informacje, a także ułatwi powiadomienie rodziny o wypadku bez żmudnego przeglądania całej książki telefonicznej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA