fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Minister Fotyga po kryjomu o tarczy

Anna Fotyga, szefowa Kancelarii Prezydenta RP
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Od wtorku Anna Fotyga rozmawia w Ameryce między innymi o tarczy antyrakietowej. Do wczoraj wiedziała o tym tylko garstka wtajemniczonych
Wizyta szefowej Kancelarii Prezydenta RP ma niemal tajny charakter. O jej przyjeździe w ogóle nie poinformowano polskich mediów. Jak poinformował „Rz” towarzyszący minister Fotydze w podróży dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP Mariusz Handzlik, jednym z tematów rozmów ma być tarcza rakietowa. Według Handzlika minister Fotyga chce przekać stronie amerykańskiej „zainteresowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego doprowadzeniem do pomyślnego zakończenia” negocjacji.
Dwustronne rozmowy na temat ulokowania bazy systemu w Polsce znajdują się w trudnym momencie. W zamian za zgodę na bazę rząd PO domaga się od Amerykanów wymiernej pomocy wojskowej. Jeśli impasu nie da się przełamać do końca lata, przyszłość bazy w naszym kraju stanie pod znakiem zapytania.
Reprezentująca znacznie bardziej entuzjastycznie nastawionego do tarczy prezydenta RP Fotyga spotyka się z kluczowymi dla przyszłości negocjacji osobami. Program wizyty obejmuje między innymi spotkania z zastępcą sekretarza stanu Danielem Friedem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Stephenem Hadleyem i pierwszym zastępcą sekretarza obrony Gordonem Englandem. Ma też rozmawiać z przedstawicielami partii Republikańskiej i Demokratycznej w podkomisji sił strategicznych Izby Reprezentantów USA oraz z doradcami do spraw międzynarodowych w kampaniach Baracka Obamy i Johna McCaina. Minister Fotyga będzie w Ameryce do niedzieli – odwiedzi także siedzibę ONZ w Nowym Jorku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA