fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach - 24 czerwca

Jan Garbarek
Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Jan Garbarek – norweski saksofonista, mistrz północnych klimatów – zagra wreszcie w Warszawie. Jego koncert planowany na 2 czerwca został przełożony na dziś.
Tegoroczna trasa koncertowa artysty jest pechowa. Najpierw choroba wyeliminowała znakomitego niemieckiego basistę Eberharda Webera, którego zastąpił Brazylijczyk Yuri Daniel. Pod koniec maja do szpitala trafił pianista Reiner Brünninghaus. Muzyk jest już w formie i zobaczymy go na scenie. Z kolei dzisiejszy termin nie odpowiadał perkusiście Manu Katche – zastąpi go Trilok Gurtu.
Garbarek, jeden z najważniejszych improwizujących artystów europejskich od ponad 40 lat, chętnie u nas bywa, ma bowiem po ojcu polskie korzenie. Gra zarówno jazz, jak i skandynawską muzykę etniczną. Co dziś usłyszymy? To wie tylko artysta.
Adam Ciesielski
Sala Kongresowa, PKiN, tel. 022 656 66 33, godz. 20, bilety 75, 110, 160, 200 zł.
seks w wielkim mieście - CINEMA CITY ARKADIA
Kinowa wersja serialu z Sarah Jessicą Parker w roli głównej. Carrie Bradshaw, utalentowana pisarka i felietonistka, postanawia wreszcie wyjść za mąż... Al. Jana Pawła II 82, tel. 022 321 21 21, godz. 19.30.
dwa dni w Paryżu - KINOTEKA
Kameralna komedia z Julie Delpy i Adamem Goldbergiem w rolach głównych. Francuzka Marion i Amerykanin Jack, wracając z wakacji w Europie, zatrzymują się w Paryżu. Tam chłopak ma poznać rodziców narzeczonej. Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 19.45.
SIEROCINIEC - LUNA
Przebój hiszpańskich kin. Laura mieszka w domu, w którym kilka lat temu mieścił się sierociniec. Planuje założyć w nim ośrodek opieki dla niepełnosprawnych. W dniu otwarcia placówki w tajemniczych okolicznościach znika jej synek. Kobieta rozpoczyna desperackie poszukiwania. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 20.30.
ul
Joan As Police Woman - Hard Rock Cafe
Amerykańska wokalistka, skrzypaczka i gitarzystka Joan Wasser znana jest ze współpracy m.in. z Lou Reedem, Sheryl Crow i Rufusem Wainwrightem. W jej obecnym, powołanym w 2002 roku, projekcie Joan As Police Woman klasyczny soul w stylu Ala Greena czy Niny Simone łączy się z klimatami bliższymi stylistycznie Sonic Youth czy Bad Brains. Z artystką przyjeżdżają doskonale u nas znany (m.in. z zespołów Johna Zorna) perkusista Ben Perowsky oraz basista Rainy Orteca. Uwaga! Wstęp na koncert mają tylko osoby pełnoletnie. Młodsi mogą wejść wyłącznie pod opieką rodziców. Złote Tarasy, ul. Złota 59, tel. 022 222 07 00, godz. 21.30, bilety 55 zł.
FILOZOFIA PO GÓRALSKU - STUDIO
„Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali Greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole“ – napisał ksiądz Józef Tischner w przewrotnej historii filozofii. Irena Jun i Wiesław Komasa postanowili upamiętnić jego mądrości w urokliwym przedstawieniu. PKiN, pl. Defilad 1, tel. 022 656 69 41, godz. 20.
ODKRYTE/ZAKRYTE - dramatyczny
Seria akcji performatywnych odkrywających nowe oblicze Teatru Dramatycznego. Spotkania w Loży Stalina zainaugurują Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski debatą „Edyp czy Antygona?“. W programie również pokaz monodramu Joanny Szczepkowskiej „Goła baba“. PKiN, pl. Defilad 1, tel. 022 656 68 44, godz. 19 i 19.30.
ZAPIS - WYTWÓRNIA
Wieczór urodzinowy zmienia losy czwórki przyjaciół. Pamięć, jak popsuty magnetofon, rejestruje tylko fragmenty tej zmiany, pokazując po latach bohaterowi, jak łatwo zmanipulować wspomnienie o przeszłości. Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 741 23 05 – 07, godz. 20.
ar
Fitzcarraldo, zagubiony horyzont i inne - galeria Le Guern
Próba podjęcia dialogu z malarstwem. Korzystający z możliwości różnych mediów i technik Tomasz Ciecierski tworzy płótna, które powinny być odczytywane na wielu płaszczyznach. Ul. Widok 8, tel. 022 690 69 69, godz. 12 – 19.
Podwodny Świat - Galeria Schody
Dla amatorów fotografii oraz nurkowania. Wystawa fotografika Krzysztofa Grzelaka to 30 wyselekcjonowanych zdjęć ukazujących niezwykłe krajobrazy prosto z morskich głębin. Ul. Nowy Świat 39, tel. 022 828 89 43, godz. 11 – 18.
igse
Lato z Bajką - Teatr Literacki, Lapidarium
Książę Knyps z Czubkiem jest młodzieńcem mądrym i dobrym, ale niezbyt urodziwym. Pewnej Królewnie na urodzie nie zbywa, brakuje jej za to rozumu i taktu. Kiedy spotka ją przypadkowo w lesie, nie będzie ona szczędzić Knypsowi złośliwych uwag i pogardliwych spojrzeń. Ale od czego są czary? Czy zmieniona pod ich wpływem Królewna będzie umiała dostrzec w księciu to, co dla oczu jest niewidoczne? Ul. Nowomiejska 6/8, tel. 022 664 96 89, godz. 10.
Wakacyjne Warsztaty Artystyczne Wawa - Klub Ikar
Chcecie spróbować swych sił w tańcu, piosence i zajęciach teatralnych? Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści pod okiem instruktorów artystycznych mogą sprawdzić, w której z tych form czują się najlepiej. Jeśli któraś okaże się tą wymarzoną, zajęcia będzie można kontynuować w tutejszym domu kultury po wakacjach. Al. Krakowska 110/114, tel. 022 846 00 11, wstęp wolny, godz. 11 – 14.
Lalkowi Bohaterowie - Muzeum Woli
Niezwykła wystawa zainteresuje wszystkie dzieci. Te małe, chodzące jeszcze do przedszkola, i te duże, które są już rodzicami lub dziadkami. Lalki najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Zofii Stanisławskiej-Hovurkowej i Adama Kiliana, starszym przypomną zabawne i wzruszające chwile, przeżywane podczas spektakli w teatrze Lalka, a młodszych zachęcą do bywania na przedstawieniach. Ul. Srebrna 12, tel. 022 624 37 33, godz. 11 – 18.
tr
Marysieńka
Wiosenno-letnie przysmaki szefa kuchni Roberta Sowy to wykwintne kompozycje z polskich produktów, m.in. sałatka z białych i zielonych szparagów z serem kozim i plastrami wędzonej gęsi (40 zł). W specjalnej karcie dużo jest też zestawów egzotycznych, np. krewetki black tiger w cieście imbirowym ze szparagami, sałatką z owoców południowych i sosem miodowo-sojowym (60 zł) czy pieczony filet z ryby barramundi podany z teryną jajeczną, białymi i zielonymi szparagami oraz sosem szczawiowym (76 zł). Barramundi to australijska ryba z rodziny okoniowatych. Jest wyjątkowo drapieżna, dorasta do 1,5 metra. Niektóre samice po osiągnięciu 50 cm długości przeistaczają się w samce. Ryby mają białe mięso – soczyste, praktycznie bez ości. Hotel Jan III Sobieski, pl. Zawiszy 1, tel. 022 579 10 00.
mq
Dziś pokaz filmów ze studia Platige Image. Jest wśród nich „Katedra” Tomasza Bagińskiego, która przed sześciu laty oznajmiła odrodzenie polskiej animacji.
Marcin Kobylecki, Platige Image: Dotychczas niewiele było u nas tak doskonałych animacji komputerowych. A tu nagle pojawił się chłopak znikąd z pięknym, plastycznym filmem w ręku. Nic więc dziwnego, że kiedy dostał nominację do Oscara, od razu odezwał się w nas patriotyzm: to nasi, nasi takie cuda potrafią robić.
Bagiński to najbardziej rozpoznawalny dziś polski twórca animacji. Jednak niejedyny, który może pochwalić się międzynarodowymi sukcesami.
Jest wielu uzdolnionych animatorów. Wśród nich wyróżnia się Grzegorz Jonkajtys. Pokażemy jego debiut sprzed sześciu lat – „Mantis” i stworzoną przed rokiem, już z myślą o dystrybucji kinowej „Arkę”. Jonkajtys teraz mieszka w Stanach Zjednoczonych i tam tworzy efekty specjalne. W Polsce rynek jest niewielki. Nie promuje się animacji, bo nadal jest ona kojarzona z Reksiem i Teletubisiami.
A jednak – o krótkich formach jest coraz głośniej. Przegląd to jeden ze sposobów na promocję tej sztuki. Podczas dzisiejszego można zobaczyć także filmy Damiana Nenowa, Marcina Waśki, Sebastiana Pańczyka czy Marcina Pazerta.
rozmawiała Anna Brzezińska
Bookhousecafé, ul. Świętokrzyska 14, godz. 20, wstęp wolny.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA