fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Czy warto zainstalować wodomierze

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Na ostatnim zebraniu naszej wspólnoty mieszkaniowej członkowie zarządu wspólnoty zachęcali nas, abyśmy zainstalowali w mieszkaniach wodomierze. Kwestie rozliczania zużycia wody w naszym budynku wciąż są przedmiotem dyskusji. Czy warto wydać pieniądze na wodomierze?
Janusz Gdański, Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami
– Z pewnością warto zachęcić członków wspólnoty mieszkaniowej do montażu wodomierzy. Oczywiście właściciele lokali muszą je założyć na koszt własny i pamiętać o ich legalizacji (co pięć lat należy legalizować wodomierze wody zimnej, co cztery lata – ciepłej). Mimo że trzeba się liczyć z kosztami, to inwestycja jest bardzo opłacalna i amortyzuje się w bardzo krótkim czasie (z reguły w ciągu roku – dwóch lat). Poza tym z chwilą montażu wodomierzy we wszystkich lokalach można będzie podjąć działania na rzecz zmuszenia przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego do zawarcia umów bezpośrednio z właścicielami mieszkań, co zdecydowanie ułatwi życie zarówno zarządowi wspólnoty mieszkaniowej, jak i ewentualnie wybranemu zarządcy.
Na zużycie wody ma wpływ wiele czynników – w szczególności inne jest zużycie wody w okresie wiosenno-letnim, a inne w sezonie jesienno-zimowym. Zbyt pracochłonne byłoby comiesięczne rozliczanie wody i ścieków i z tego względu właściciele lokali powinni wpłacać zaliczki, które należy okresowo rozliczać. Wysokość zaliczki powinna być ustalona według faktycznego zużycia wody w okresie co najmniej 12-miesięcznym, a rozliczenie powinno następować co sześć lub nawet 12 miesięcy. Warto wysokość zaliczki określać w bezpiecznej wysokości, np. z przynajmniej 10-proc. nadwyżką. Pamiętać należy, że koszty dostarczanych do lokali mediów nie należą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną i z tego względu zarząd lub zarządca odpowiedzialny za rozliczanie wody i ścieków może mieć problemy z regulowaniem otrzymywanych faktur, jeśli nie wszyscy członkowie wspólnoty swoje zobowiązania będą realizować terminowo – może nie mieć pieniędzy na zapłacenie faktur. Musi się z tym liczyć i z tego względu powinien się zabezpieczyć, np. poprzez uchwałę wspólnoty upoważniającą go do zaciągania komercyjnych kredytów. To jednak zupełnie inny problem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA