fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Konstytucyjne orzeczenia w sieci

Gabriela Setla
Zainteresowani orzecznictwem konstytucyjnym i prawem wyborczym różnych państw koniecznie powinni odwiedzić stronę www.codices.coe.int
Przedstawiana strona internetowa prowadzona jest po angielsku i francusku przez tzw. Komisję Wenecką działającą przy Radzie Europy (www.venice.coe.int). Komisja koordynuje działania Rady Europy mające sprawić, aby rozpowszechniły się standardy konstytucyjne wywodzące się z demokratycznego dziedzictwa europejskiego. Właśnie temu celowi służy prezentowana baza danych. Zawiera najważniejsze orzeczenia sądów konstytucyjnych europejskich, amerykańskich, a także ETPCz i ETS. Baza uaktualniana jest trzy razy w roku.
Portal ten jest w zasadzie wyszukiwarką. Można poruszać się w nim na dwa sposoby.
Szybszy polega na skorzystaniu z górnego okienka wyszukiwania. Można wpisać dowolne hasło, a wówczas wyświetla się lista orzeczeń z różnych państw, które do wpisanego hasła nawiązują. Jest także możliwość wybrania zaawansowanego formularza wyszukiwania, który pozwala doprecyzować stawiane pytanie i w efekcie uzyskać dokładniejszą listę werdyktów.
Drugi sposób nawigacji po stronie polega na skorzystaniu z lewego paska. Można tam m.in. wybrać poszczególne państwa, a wtedy wyświetlą się orzeczenia ich sądów konstytucyjnych dostępne w bazie.
Komisja Wenecka prowadzi także drugą bazę danych na swojej stronie – VOTA (www.venice.coe.int/vota). Prezentuje ona zasady europejskiego dziedzictwa prawa wyborczego (powszechność, równość, wolność, tajność i bezpośredniość). Wyjaśnia je oraz wskazuje konkretne przepisy poszczególnych państw, które dane zasady uwzględniają.
Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA