fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 21 - 22 czerwca

VIVARTO
W niedzielę rozpoczyna działalność nowe plenerowe kino. Projekcje na terenie dawnej Wytwórni Wódek Koneser to część wakacyjnego festiwalu „Lato Konesera”.
Projekt kinowy otworzy pokaz filmu „Wycieczkowicze”. Historia podróżników, którzy wyjeżdżają na wakacje nad Adriatyk, wprowadzi widzów w wakacyjny nastrój. Komedia Jirego Vejdeleka powstała na podstawie powieści jednego z najpopularniejszych czeskich pisarzy – Michala Viewegha (na podstawie jego tekstów powstały filmy „Mężczyzna idealny” i „Wychowanie panien w Czechach”). Czeskie filmy można oglądać do piątku. W zmieniającym się co tydzień repertuarze znajdą się też bloki poświęcone kinematografii polskiej i skandynawskiej. W sumie zaplanowano 71 letnich pokazów.
aba
Ul. Ząbkowska 27/31, godz. 22, wstęp wolny.
ŻW: Trapezfik to połączenie jazzu, muzyki etnicznej oraz fascynacji średniowieczem. Jak udaje się wam połączyć te wszystkie elementy?
Maciej Trifonidis(saksofon): To wynik tego, że każdy z nas wywodzi się z innej sceny. U mnie jest to awangardowy jazz, podobnie jak u Wojtka Pulcyna. Natomiast Tadeusz Czechak i Robert Siwak są fascynatami muzyki dawnej – sami produkują instrumenty i prowadzą wykłady. Oni podrzucają motywy średniowieczne i renesansowe, a my oprawiamy je w arabskie, etniczne i jazzowe aranże. Wychodzi z tego wypadkowa brzmienia Bliskiego Wschodu z jazzowym kontrabasistą i improwizującym saksofonistą.
Jak na taką miksturę reagują słuchacze na koncertach?
Przetwarzamy nasze tematy tak, że brzmią jak world music i etno jazz. Bawimy się tematami, improwizujemy na ich podstawie. Tworzy się świetna energia.
Wiem, że używacie przy tym niezwykłego instrumentarium...
Dwóch muzyków gra wyłącznie na oryginalnych, arabskich instrumentach. Jest to np. bardzo rzadko w Polsce spotykana lutnia ud oraz cała paleta instrumentów perkusjonaliów charakterystycznych dla północnej Afryki.
rozmawiał Igor SeiderTime Cafe, ul. Smolna 40,tel. 0 604 595 323,wstęp wolny.
Chinatown
Iluzjon
Nagrodzony Oscarem film Romana Polańskiego. Prywatny detektyw (Jack Nicholson) zostaje wynajęty przez Faye Dunaway, by śledzić jej męża. Z pozoru łatwe zadanie wprowadza bohatera w świat korupcji, morderstw i skandali.
Ul. Narbutta 50a, 21 czerwca, godz. 20.
Noc z Joe Stummerem
Muranów
W sobotę 21 czerwca będzie można zobaczyć trzy filmy, których wspólnym tematem są gwiazdy światowej sceny punkrockowej. W repertuarze: „Joe Strummer – niepisana przyszłość“, „American Hardcore“ i „Gogol Bordello Non-Stop“.
Ul. gen. Andersa 1, godz 20.
Grbavica
Paradiso
Z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy zobaczymy film, którego tytuł odnosi się do jednej z dzielnic Sarajewa. Wzruszająca historia matki samotnie wychowującej 12-letnią córkę Sarę. Obie bohaterki muszą stawić czoło wspomnieniom wojny na Bałkanach, związanymi z nią krzywdami i cierpieniem.
Al. Solidarności 62, 22 czerwca, godz 13.45.
ul
FaFa Festival Ska X 2
Dobra Karma/Radio Luxembourg
Pożegnalny dzień FaFa Festivalu wypełnią polskie grupy ska. Gwarantowana energetyczna mieszanka karaibskich tradycji calypso i reggae z punkiem.
Zagrają BiBi Ribozo & The Benditos z Łowicza, Skampararas (na zdj.) z Jastrzębia, Mejestic z Gdańska i Skambomambo ze Szczecina.
Ul. Górczewska 67, tel. 022 836 02 53, godz. 16, wjazd 25 zł.
ac
Dick 4 Dick
Klub pretekst
Pretekstem do zagrania w Pretekście jest dla Dick 4 Dick premiera ich nowej płyty – „Grey Album”. Znana ze scenicznego szaleństwa grupa na pewno zaserwuje nam jak zwykle soczystą porcję swojego muzycznego libido. Bilety można, pod byle pretekstem, kupić za 15/20 zł.
Ul. Kolejowa 8/10, tel. 666 571 406, godz. 21.
igse
CZŁOWIEK TRANSPOZYCJA, CZYLI BAL W POCZEKALNI
KLUB PRETEKST
Przedstawienie eksperymentalnego Teatru Przestrzeni, które zdobyło pierwszą nagrodę na Festiwalu Teatrów Poszukujących im. Tadeusza Kantora. Swoją etiudę grupa opiera na wrażliwości aktora i widza, ekspresji i improwizacji, które zacierają granice między rzeczywistością sceniczną a fikcją. To, jak piszą twórcy przedstawienia, „dostrzeżenie Innego w Sobie. Spotkanie Człowieka z Człowiekiem“.
Ul. Kolejowa 8/10, tel. 0 666 571 406, niedziela, godz. 19.
Miss HIV
Teatr Polonia
Wzbudzający zrozumiałe kontrowersje konkurs wybierania miss spośród kobiet zarażonych wirusem HIV zamienia się szybko w psychodramę ujawniającą ich problemy, lęki i rozpaczliwe próby oszukiwania rzeczywistości małymi kłamstwami. Świetny Tomasz Tyndyk jako wodzirej całej imprezy.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, sobota – niedziela, godz. 20.15.
ar
Widok Galeria
Witryna
Anna Okrasko jest autorką kolejnej instalacji w najmniejszej przestrzeni ekspozycyjnej w Warszawie. Jej nowa praca jest inspirowana wielkoformatową reklamą, która coraz częściej kradnie mieszkańcom stolicy widok z okien oraz prywatność.
Pl. Konstytucji 4, tel. 0 600 720 463, czynne całą dobę.
Zoo
Pracownia Północna
Termin „portret psychologiczny” większość z nas przypisałaby ludziom. Michał Torzecki w najnowszej serii swoich obrazów udowadnia, że z powodzeniem można stworzyć taki wizerunek zwierzętom. Jego obrazy są efektem refleksji po wizycie w zoo.
Ul. Lubelska 30/32, tel. 0 887 244 618.
igse
Cztery pory roku w ogrodzie Fundacja Sto PociechWszyscy, którzy już coś posadzili lub posiali w Ogrodzie Stu Pociech, sprawdzą, jak rozwijają się ich rośliny. Jeśli ktoś jeszcze nie bawił się tu w ogrodników, najwyższy czas zacząć.
Ul. Freta 20/24a, tel. 022 635 47 00, sobota, godz. 10.30 – 12.30.
Gra miejska Muzeum Powstania Warszawskiego Miłośników XIX-wiecznej Warszawy i wielbicieli podchodów (od lat dziesięciu) nie może zabraknąć na trasie gry miejskiej. Gracze rozwiążą nietypowe zadania i zdobędą ciekawe informacje. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy zjawić się z długopisem przy dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i odszukać warszawski „kamień milowy”.
Ul. Wileńska, sobota, godz. 18.
tr
Restauracja Warszawska
Weekendowa propozycja Warszawskiej to rodzinny obiad. Jako przystawkę dostaniemy sałatę z kozim serem, orzechami w miodzie z sosem pomarańczowym. Potem będzie chłodnik z jajkiem, a jako danie główne – polędwiczki wieprzowe przekładane serem pleśniowym z sosem z wędzonego czosnku, podawane z ziemniaczanymi talarkami i warzywami grillowanymi. Zestaw kosztuje 79 zł i zawiera także lampkę wina domowego. Dzieci – 50 proc. ceny. Restauracja serwuje dania kuchni polskiej, odnosi się do tradycyjnej, warszawskiej kuchni przedwojennej. Poza tym jest tu opalany drewnem gliniany piec wybudowany na wzór tradycyjnych pieców hiszpańskich, w którym pieczone są mięsa, warzywa i truskawki pod koglem-moglem. Ul. Chopina 5a, tel. 022 628 81 40.
Gościniec Kołomyja
Noc Kupały to impreza, która odbędzie się w sobotę w gościńcu Kołomyja. Noc Kupały to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca – obchodzonego w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca. Tradycyjnie to noc łączenia się w pary i szukania kwiatu paproci wróżącego pomyślny los. W programie tańce, konkursy i obfity stół ze specjalnościami dawnej polskiej i kresowej (kluski, pierogi, mięsa, ryby i chłodnik). Z bufetu korzystać można w cenie 80 zł od osoby (jesz, ile chcesz). Restauracja mieści się w zaadaptowanej stodole w Konstancinie-Jeziornie na skraju Chojnowskiego Parku.
Konstancin-Jeziorna, ul. Od Lasu 23, tel. 022 754 05 94.
mq
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA