fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Klucz zamiast biletu na spektakl

Rimini Protokoll i Manu Chao będą zagranicznymi gwiazdami festiwalu Non Stop (29.06 – 27.07). Jan Klata przygotuje „Igrzyska”
Rimini Protokoll to jedna z najważniejszych alternatywnych grup teatralnych na naszym kontynencie.
Pokaże przedstawienie „Call Cuta in a Box. An intercontinental phone play” (29.06 – 20.07, Wytwórnia Filmów Fabularnych). Widz zamiast biletu otrzymuje klucz i wskazówki jak dotrzeć do miejsca, w którym odbywa się spektakl. Gdy przejdzie przez drzwi, znajdzie się w pokoju, gdzie dzwoni telefon. Trzeba podnieść słuchawkę, w której odzywa się głos agenta call center z Kalkuty w Indiach. Można rozmawiać po angielsku lub niemiecku. „Call Cuta in a Box” to spektakl o powierzchowności międzyludzkich kontaktów w dobie globalizmu. Premiera odbyła się w kwietniu 2008 r. w Berlinie. Projekt jest równolegle realizowany w Zurychu, Mannheim, Brukseli, Paryżu, Helsinkach i Dublinie. We Wrocławiu w ciągu 24 dni Rimini zaaranżuje 288 globalnych połączeń telefonicznych.
W bieżącym roku Rimini Prokoll otrzymali prestiżowe wyróżnienie European Theatre Prize przyznawane przez Komisję Europejską. Działają od 1999 r., ich widowiska są syntezą teatru, wideoartu, słuchowisk radiowych i instalacji plastycznych. Wystawiali pod szyldem wiedeńskiego Burgtheater i Schauspielhaus w Zurichu. Brali na warsztat m.in. „Wallensteina” Schillera i „Kapitał” Marksa. Często pracują z amatorami, których wyłaniają w castingu. Przez zabawę prowokują sytuacje, w których widz staje się uczestnikiem spektaklu na równi z aktorami.
2 lipca na Stadionie Olimpijskim Jan Klata pokaże „Igrzyska”. Czas i miejsce zdarzenia, na krótko przed rozpoczęciem olimpiady w Pekinie, zostały wybrane nieprzypadkowo.\
– W 1936 r. w Berlinie odbyła się spektakularna manifestacja totalitarnej potęgi nazywana Olimpiadą – mówi reżyser. – Wrocławska legenda wiąże z tym wydarzeniem budowę Stadionu olimpijskiego. Mówi, że właśnie tu miało się odbyć zapalenie olimpijskiego znicza. Żadna spektakularna olimpijska ceremonia nigdy się na wrocławskim stadionie nie odbyła. W 2008 r., w przededniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, których szczytne hasło brzmi „Jeden świat, jedno marzenie”, warto nadrobić to zaniedbanie.
15 lipca na Wyspie Piaskowej na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Manu Chao Radio Bemba Sound System. Artysta okrzyknięty etnopunkiem łączy niezwykle szybkie rytmy latynoskie, reggae i ska. Zagra muzykę z najnowszej płyty „La Radiolina” i kompozycję o Maradonie.
Kolejną muzyczną gwiazdą będzie Shantel & Bukovina Club Orkestar. Usłyszymy motywy bałkańskie z podkładami klubowymi. W 2006 r. Radio BBC 3 uhonorowało DJ Shantela nagrodą Awards for World Music w kategorii Club Global. W 2007 r. skomponował muzykę do nagrodzonego w Cannes filmu „Na krawędzi nieba” Fatiha Akina.
Więcej informacji o festiwalu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA