fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

SLD po wakacjach zgłosi projekt legalizacji aborcji

Legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży przewiduje projekt ustawy, nadktórym pracuje posłanka SLD Joanna Senyszyn.
Joanna Senyszyn bazuje na projekcie, który złożyła dolaski marszałkowskiej w 2004 roku. Wtedy jednak projekt nie doczekał się on nawet pierwszego czytania.
Projekt z 2004 r. zakładał całkowitą legalizację aborcji do 12. tygodniaciąży. Lekarz, który odmówiłby wykonania aborcji ze względówświatopoglądowych, musiałby wskazać kobiecie innego specjalistę. Kobietachcąca poddać się zabiegowi nie miałaby obowiązku jakichkolwiek konsultacji z psychologiem.
- Kobiety to osoby bardzo odpowiedzialne i decyzji o przerwaniu ciąży niepodejmują pochopnie. W polskim podziemiuaborcyjnym wykonuje się rocznie około 100 tysięcy zabiegów. Nie możemydłużej udawać, że o tym nie wiemy. Tej ustawy potrzebujemy m.in. po to, by skończyć z hipokryzją - powiedział Senyszyn w rozmowie z serwisem tvp.info.
Projekt Senyszyn nie jest oficjalnym projektem klubu SLD, ale partyjne władze prawdopodobnie go poprą. - To cenna inicjatywa, zwłaszcza, żeliberalizację ustawy aborcyjnej przewiduje program SLD - twierdziwiceszefowa sojuszu Jolanta Szymanek-Deresz.
Joanna Senyszyn zapowiada, że proaborcyjny projekt trafi do laskimarszałkowskiej nie wcześniej niż po sejmowych wakacjach. - Potrzebuję czasu na konsultacje zapisów ze środowiskami kobiecymi - wyjaśnia.
Szanse na uchwalenie projektu są zerowe. Na pewno nie poprze go ani PO, ani PiS.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA