fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 17 czerwca

Życie Warszawy
Bez dystansu, jaki wytwarza scena, z bliska można od dziś oglądać bohaterów, którzy pobudzają wyobraźnię dzieci w wieku od lat kilku do stu.
Lalki w najróżniejszych plastycznych stylach, niektóre nawet sprzed pół wieku, ale wciąż w świetnej formie i z dużą siłą wyrazu w kameralnej przestrzeni Muzeum Woli rozlokował nestor scenografii Adam Kilian. Pochodzą ze spektakli, które od 1956 do 2004 roku wystawiano na scenie PKiN. Ich autorami są mistrzowie gatunku: Zofia Stanisławska-Hovurkowa, Adam Kilian, Rajmund Strzelecki, Mikołaj Malesza, Ivan Hudak i Joanna Braun. Dzięki nim powstała międzypokoleniowa ekspozycja, w sam raz na rozpoczynające się za trzy dni wakacje.
jgz
„Lalkowi bohaterowie”, Muzeum Woli przy udziale teatru Lalka, ul. Srebrna 12, od 17 czerwca do 20 sierpnia.
pokuta - Luna
Ekranizacja bestsellerowej powieści Iana McEwana z Keirą Knightley w roli głównej. Wybujała wyobraźnia 13-letniej Briony niszczy życie jej starszej siostry i ogrodnika opiekującego się ich rezydencją.
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 16.
Joe Strummer: Niepisana przyszłość - Muranów
Dokument muzyczny w reżyserii Juliena Temple’a, zgłębiający fenomen zespołu Tha Clash i jego lidera Joe Strummera. O wpływie piosenek grupy na kulturę i społeczeństwo opowiadają na ekranie m.in. Martin Scorsese i Bono z U2.
Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 16.15.
Hiroszima, moja miłość - Iluzjon
Dramat Alaina Resnaisa opowiada historię aktorki, która po zawodzie miłosnym wyjeżdża do Hiroszimy kręcić film. Tam poznaje starszego od niej o dwa lata architekta, który stracił rodziców w wybuchu bomby atomowej. Parę łączy namiętny romans.
Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, godz. 20.
ul
Wojciech Hoffmann - Hard Rock Cafe
Wojciech Hoffmann przeszedł długą drogę od czasu, gdy po listach przebojów hulały „Dorosłe dzieci“. Grał z Turbo coraz ostrzejszy metal, później thrash... Bagaż doświadczeń tego gitarzysty jest imponujący. Kłopot w tym, że w ślad za rewelacyjną techniką nie idą talenty kompozytorskie. Pierwsza solowa płyta Hoffmanna „Drzewa” to porcja niekończących się solówek utrzymanych w duchu siermiężnego art rocka. Takiego właśnie materiału można oczekiwać podczas tego koncertu.
Ul. Złota 59, tel. 022 222 07 00, godz. 21.30, bilety 20 – 25 zł.
Krzysztof Herdzin - Tygmont
Pierwszy z trzech kolejnych koncertów tria Krzysztofa Herdzina – jednego z najbardziej rzutkich pianistów, kompozytorów i aranżerów. 38-letni dziś twórca z równą swobodą czuje się w świecie jazzu, jak klasyki czy muzyki pop. Nagrywał i koncertował z orkiestrami symfonicznymi, aranżował repertuar m.in. Anny Marii Jopek, Natalii Kukulskiej, Edyty Górniak, Justyny Steczkowskiej. W Tygmoncie zagra w towarzystwie basisty Zbigniewa Wegehaupta oraz perkusisty Cezarego Konrada.
Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny.
ac
Talbum rodzinny - Teatr Ateneum
A to Polska właśnie… czyli muzyczny notatnik Jana Kaczmarka, dotyczący polskich śmieszności, wad, faktów historycznych, które okazują się niepokojąco bliskie współczesności. Znane i mniej znane przeboje Kaczmarka w nową całość ułożył Andrzej Poniedzielski.
Ul. Jaracza 2, tel. 022 625 73 30, godz. 19.
Merlin. Inna historia - Teatr Narodowy
Nietypowa interpretacja mitu o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. Dla Tadeusza Słobodzianka stał się on moralitetem naszych czasów, w którym wszystko staje się umowne i zależy wyłącznie od sił ludzkich.
Ul. Wierzbowa 3, tel. 022 692 08 07, godz. 20.
Przyjazne dusze - Teatr Kwadrat
Dom, do którego wprowadza się młode małżeństwo, pisarz kryminałów i jego młoda żona spodziewająca się dziecka, okazuje się nadal zamieszkały przez duchy poprzednich właścicieli. Komedia z odrobiną dreszczyku, w której zobaczymy Ewę Wencel i Grzegorza Wonsa w rolach duchów.
Ul. Czackiego 15/17, tel. 022 826 23 89, godz. 19.
tr
Janusz Bałdyga - CSW
Tylko do jutra możemy zobaczyć bardzo istotną wystawę jednego z najważniejszych polskich performerów. Na ekspozycji „Miejsca znaczone 08” znajdziemy retrospektywny przegląd malarstwa, instalacji oraz zapisy najważniejszych akcji artysty. Twórczość Bałdygi wyróżnia się dbałością o aktualność, ale wychodzi poza standardowy artystyczny komentarz do rzeczywistości.
Ul. Jazdów 2, tel. 022 628 76 83, godz. 11 – 19.
Interakcje - Galearnia Two Of Us
Od wieków artyści próbują zobrazować międzyludzkie relacje oraz towarzyszące im uczucia i emocje. Ten temat zafascynował także młode artystki – Marię Kubit, Magdalenę Ochalską i Emilię Wiencko – których realizacje malarskie, fotograficzne i rzeźbiarskie możemy oglądać w Two of Us.
Ul. Wawelska 28 m. 2, tel. 022 825 03 55, godz. 11 – 19.
igse
Ostatni tatuś - Teatr Lalka
Współczesna przedstawicielka złych czarownic, Blada, mieszka w centrum dużego miasta, a jej marzeniem jest zdobycie władzy nad światem. Porywa więc i więzi tych, którzy władzę mają. Ofiarą Blady padają wiecznie zapracowani ojcowie małych dzieci. Wśród nich jest również tata Ani. Stęskniona dziewczynka wyrusza na poszukiwania. W nocnej wędrówce jej sprzymierzeńcami są Król Chuliganów, Siwy Tramwaj, a nawet Gadająca Kałuża. To dzięki ich pomocy uda się Ani spełnić marzenie wszystkich dzieci zaginionych tatusiów. Wrócą do domów odmienieni i już nigdy nie pomyślą, że kolejne prezenty mogą zastąpić ich dzieciom obecność taty. Spektakl dla widzów od lat siedmiu to opowieść o magii dzieciństwa, którą obejrzeć powinni również rodzice.
Pl. Defilad 1, tel. 022 620 49 50, godz. 11.
Wypożyczalnia babć - Księgarnia Stentor
Babcia to ktoś wyjątkowy – najlepiej opowiada bajki, jest cierpliwa i zawsze ma czas. A co z tymi dziećmi, które babci nie mają? One mogą babcię wypożyczyć. Jak to zrobić, dowiedzą się uczestnicy spotkania z cyklu „Czytamy Dzieciom”, podczas którego fragmenty książki Marii Mariańskiej-Czernik „Wypożyczalnia Babć” przeczyta dzieciom od lat pięciu Katarzyna Skrzynecka.
Ul. Przy Bażantarnii 11, tel. 022 544 59 08, godz. 17.30.
tr
Papaya
Nowe dania ma w karcie restauracja Papaya. Zjemy m.in. tatara z tuńczyka (45 zł), pierś z kaczki w sosie mandarynkowym (48 zł), łososia na parze w liściu bananowca (42 zł), a na deser „Czekoladowy wulkan” (24 zł). To kuchnia tajsko-chińsko-japońska. Poznamy tu smak egzotycznych warzyw, np. azjatyckiego szpinaku, a także japońskiej wołowiny Kobe. Znakomita karta win, akwarium z żywymi ostrygami i menu dziecięce to dodatkowe atuty. W umówionym terminie Jokkrathok Anarat, mistrz teppanyaki, czyli japońskiego grilla, robi tu niezwykły show – wymachuje łopatkami, zgrabnie podrzuca składniki, sieka w błyskawicznym tempie warzywa i smaży je na płycie wbudowanej w stół. Nad oryginalnością potraw czuwa Tajka Seeda Supattra, entuzjastka tzw. carvingu, czyli kulinarnego wycinkarstwa. Robi łabędzie z warzyw, kwiaty z arbuzów, małe ozdoby z buraków i rzepy.
Ul. Foksal 16, tel. 022 826 11 99.
Alexander, hotel Jan III Sobieski
Mecze w ramach Euro 2008 transmitowane są w hotelu Sobieski w barze Alexander. Dla grup powyżej 20 osób organizowany jest bufet w cenie 40 zł od osoby. Zawiera m.in. pikantne skrzydełka, żeberka bbq, pikantne klopsiki z serem feta, warzywne fritto misto, Bratwürste, młodą kapustę z pomidorami, sałatkę coleslaw, salsę pomidorową, tzatziki, musztardę, ketchup. W cenie bufetu zawarte są również: 1 butelka 0,33 l piwa Zipfer i strudel jabłkowy lub serowy z dodatkami. Kolejne piwo Zipfer w cenie: 10 zł/butelka 0,33 l. W przypadku grup rezerwacji należy dokonać minimum z jednodniowym wyprzedzeniem.
Pl. Zawiszy 1, tel. 022 579 10 00.
mq
W jaki sposób wyłoniono 30 miejsc, które zobaczymy na wystawie?
Agnieszka Franus: Poprosiliśmy 50 osób, podróżników, artystów i naukowców o wytypowanie najpiękniejszych miejsc na świecie. Jury, w którym zasiedli m.in. Elżbieta Dzikowska, Mirosław Hermaszewski, Ewa Błaszczyk i himalaistka Kinga Baranowska, stworzyło listę 100 lokalizacji z całego globu. Wyboru 30 zwycięzców dokonali czytelnicy „National Geographic”.
Na wystawie, obok Canal Grande w Wenecji, znajdziemy Rynek Główny we Wrocławiu...
Cieszy mnie ten lokalny patriotyzm. Nie spodziewaliśmy się, że obok takich pewniaków jak Tadż Mahal w Indiach i piramidy z Gizy krajowe atrakcje turystyczne wydadzą się głosującym równie piękne.
To pierwsza edycja konkursu. Planujecie kontynuację?
Duże zainteresowanie konkursem bardzo nas ucieszyło, a znalezienie się w rankingu tylu polskich lokalizacji mile zaskoczyło.
Dlatego właśnie poważnie zastanawiamy się na tym, aby w przyszłorocznej edycji plebiscytu czytelnicy wybierali najpiękniejsze miejsca, ale wyłącznie pośród krajowych lokalizacji. Później powstanie z tego wystawa „30 cudów Polski”.
Rozmawiała Urszula Lipińska
Złote Tarasy, ul. Złota 59. Wystawa potrwa do 8 lipca. Wstęp wolny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA