fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Tamaral z Ribery, wino na weekend

Rzeczpospolita
Bodega Tamaral powstała zaledwie dziesięć lat temu i pewnie niejeden by się zdziwił‚ że wystawia swoje wina do prawie wszystkich rodzimych i międzynarodowych konkursów.
I do tego zawsze znajduje się w czołówce. Dziwić może‚ gdyby nie drobny fakt: winiarnia pochodzi z regionu‚ gdzie wszystko – za wyjątkiem zasiedziałej i słynnej Vegii Sicilii – jest w zasadzie nowe‚ in statu nascendi. Ledwie rok temu apelacja obchodziła swoje 25-lecie‚ a prawdziwy szturm na tutejsze ziemie zaczął się tak naprawdę jakieś 15 lat temu. I trwa nadal.
Reserva 2001 to zasługa dwójki enologów Patricii Duez i Fancisco Javiera Gallego‚ który jest również dyrektorem technicznym oraz odpowiada za winograd. To zaledwie ich czwarta reserva‚ bo wystartowali z tym typem wina eksperymentalnie w roku 1998. A leżąca u stóp monumentalnego zamku w Penafiel‚ sercu Ribery‚ winiarnia dysponuje tylko tysiącem beczek.
Jednak kolejny raz wino udało im się znakomicie i połowa na pniu trafiła na eksport. Jest intensywne‚ ale nie atramentowe. Pachnie dojrzałymi lub nawet podsuszanymi czerwonymi owocami z nutami śliwek i dębinowej wanilii.
W ustach pełne‚ zdecydowane‚ ale nie ostre‚ można spokojnie pić już. Pójdzie dobrze z czerwonymi mięsami‚ pieczenią‚ ale również z suszonymi szynkami i dojrzałym serami. Potencjał – przynajmniej 10 lat.
Tamaral Reserva 2001, D.O. Ribera del Duero Bodegas y Vinedos Tamaral, Cena: ok. 68 zł, Zasada Import Win, www.wina.zasada.com.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA