fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Siatkówka

Znamy rywali w Pekinie

Polskie siatkarki i siatkarze wiedzą już, z kim zagrają w fazie grupowej podczas igrzysk. Niespodzianek nie było, o przydziale decydowała pozycja w rankingu
Kobiety będą rywalizować z Chinami, Japonią, Kubą, USA i Wenezuelą. Mężczyźni z Brazylią, Rosją, Serbią, Niemcami i Egiptem. Do ćwierćfinałów awansują po cztery zespoły z grupy, dwa ostatnie jadą do domu. W ćwierćfinale pierwszy zespół grupy A spotka się z czwartym z grupy B, drugi z trzecim itd.
Podczas losowania, które w środę odbyło się w Pekinie, zastosowano zasadę serpentyny. Chińskie drużyny otrzymały numer pierwszy, a kolejne miejsca przyznawano według czytelnego klucza, decydowała pozycja w światowym rankingu. Tak więc niespodzianek nie było, bo być nie mogło.
Polki zagrają w teoretycznie słabszej grupie. W drugiej są faworytki: Brazylijki, Włoszki, Rosjanki, Serbki oraz Algieria i Kazachstan. To oznacza, że łatwiej będzie wyjść z grupy, ale mecz ćwierćfinałowy będzie już wyzwaniem. Po drugiej stronie siatki staną bowiem kandydatki do medalu.
W innej sytuacji jest drużyna Raula Lozano. W fazie grupowej wicemistrzowie świata zmierzą się z największymi tuzami: Brazylią, Rosją i Serbią. Aktualny mistrz olimpijski i mistrz świata oraz były mistrz olimpijski. Niemcy też nie będą łatwym rywalem. Podczas turnieju interkontynentalnego w Duesseldorfie wyeliminowali Hiszpanię (mistrza Europy) i Kubę. Tylko Egipt jest słabszy od reszty.
Pięć drużyn będzie walczyć o cztery miejsca premiowane awansem. Polscy siatkarze pierwszy mecz zagrają 10 sierpnia z Niemcami i to może być dla nich klucz do dalszych sukcesów.
Jeśli już awans wywalczą, to każdy przeciwnik w ćwierćfinale będzie w ich zasięgu. Bez względu, czy będą nim USA, Włochy, Bułgaria, Japonia lub Chiny.
Siatkarze mają korzystny układ spotkań. Drugi mecz zagrają z najsłabszym Egiptem, trzeci z Serbią. Na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z Brazylią i Rosją. Jeśli wygrają trzy pierwsze spotkania, awans będą mieć w kieszeni.
W turnieju pań nie ma zdecydowanego faworyta. Polki w takiej formie jak w Halle, gdzie dopiero w tie-breaku przegrały z Rosją, mogą walczyć o medal. Nasze siatkarki ostatni raz grały na igrzyskach w Meksyku, czterdzieści lat temu i zdobyły wtedy brązowy medal.
Burza trwała jeden dzień. Anna Barańska i Katarzyna Skorupa wrócą na zgrupowanie. To słowa Marca Bonitty, który wcześniej odesłał je do domu, gdyż nie zjawiły się po pogrzebie Agaty Mróz na kolacji w Szczyrku. Obie siatkarki i Katarzyna Skowrońska tłumaczyły się, że termin powrotu uzgodniły z menedżerem reprezentacji. Bonitta przyjął tłumaczenie Skowrońskiej, ale za Barańską i Skorupą musiał się wstawiać PZPS. Na szczęście skutecznie.
kobiety
- Grupa AChiny, Wenezuela, Polska, Kuba, USA, Japonia
- Grupa BBrazylia, Włochy, Rosja, Serbia, Kazachstan, Algieria
mężczyźni
- Grupa AChiny, Włochy, USA, Japonia, Bułgaria, Wenezuela
- Grupa BBrazylia, Rosja, Polska, Serbia, Niemcy, Egipt
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA