fbTrack

Polityka

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym składzie

Fotorzepa
Rozpoczęło się ostatnie posiedzenie Sejmu. Obrady zaplanowano na dwa dni. Posłowie mają głosować nad poprawkami Senatu do kilku niedawno uchwalonych ustaw.
Chodzi m.in. o ustawy o podatku VAT, o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Polski. Przedstawiciele rządu mają odpowiadać na pytania posłów.
Konwent Seniorów zadecydował, że Sejm nie zajmie się wnioskami o uchylenie immunitetu Andrzejowi Lepperowi. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zarekomendowała Sejmowi we wtorek uchylenie immunitetu Lepperowi w związku z jego wypowiedzią na temat firmy Bakoma i jej prezesa Zbigniewa Komorowskiego
Konwent zdecydował też, że w porządku obrad nie znajdą się wnioski PO o odwołanie ministrów z rządu Jarosława Kaczyńskiego. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu, przedstawiciel PO wystąpi o uzupełnienie porządku obrad izby o wnioski PO w sprawie wotum nieufności dla 15 ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu nie doszło do debaty i głosowania nad wnioskami PO o odwołanie 15 ministrów, ponieważ zostali oni wcześniej - na wniosek premiera - odwołani. Wszyscy niedługo później powrócili na stanowiska w rządzie.[blockquote]Poseł Iwiński Katonem IV Rzeczpospolitej[/blockquote]Poseł SLD Tadeusz Iwiński domagał się rano, żeby Sejm jeszcze przed rozpatrywaniem zaplanowanych punktów porządku obrad, zajął się w pierwszej kolejności wnioskiem o odwołanie marszałka Ludwika Dorna. Iwiński wchodząc na mównicę poinformował marszałka, że chce zgłosić wniosek formalny - powołał się przy tym na jeden z artykułów regulaminu Sejmu, dotyczący zmian w sposobie prowadzenia dyskusji w zaplanowanych debatach. Kiedy marszałek udzielił mu głosu, poseł Sojuszu zaapelował, aby Sejm w pierwszej kolejności przegłosował wnioski o odwołanie Dorna. "Republika Rzymska miała Katona. Rzeczypospolita ma posła Iwińskiego. Wszystko według swojej miary" - skwitował Ludwik Dorn wybieg posła SLD, dotyczący wprowadzenia punktu o odwołanie marszałka.[blockquote]Debata na temat polityki kadrowej[/blockquote]Posłowie wysłuchają informacji bieżącej na temat polityki kadrowej w radach i zarządach spółek skarbu państwa w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. O tę informację wnioskował klub PO. Zdaniem wicemarszałka Sejmu z PO Bronisława Komorowskiego, należy szczególnie uwzględnić to, co wydarzyło się w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. "Ten ważny organ, który nadzoruje jedną z najważniejszych spółek skarbu państwa, od dzisiaj nie będzie miała przewodniczącej ani wiceprzewodniczącego, co jest absolutnym kuriozum" - podkreślił Komorowski.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL