fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nowe amerykańskie sankcje osłabiły rubla

Bloomberg
Za 1 dolara płacono w czwartek rano nawet 66,7 rubli, czyli najwięcej od jesieni 2016 r. Moskiewski indeks giełdowy MOEX tracił w tym czasie 1,4 proc. a denominowany w dolarach indeks RTS spadał o 3,5 proc.

Powodem niepokoju inwestorów był komunikat amerykańskiego Departamentu Stanu mówiący o nowych sankcjach przeciwko Rosji. Wejdą one w życie 22 sierpnia i obejmują restrykcje na eksport do Rosji wielu produktów zaawansowanych technicznie (np. turbin gazowych, niektórych podzespołów elektronicznych, urządzeń precyzyjnych wykorzystywanych przez przemysł lotniczy). Sankcje zostały tak skonstruowane, by przede wszystkim uderzyły w państwowe przedsiębiorstwa, szczególnie z branży zbrojeniowej.

Sankcje wprowadzono w ramach odwetu za próbę otrucia gazem w Wielkiej Brytanii płka Siergieja Skripala, oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. O atak ten są obwiniane rosyjskie tajne służby.

Departament Stanu zapowiada, że sankcje zostaną zaostrzone, jeśli Rosja nie podporządkuje się amerykańskim żądaniom w ciągu 90 dni od wejścia w życie tych restrykcji. Żądania te obejmują otwarcie rosyjskich ośrodków naukowych na międzynarodowe inspekcje, które ocenią, czy produkowana jest w nich broń chemiczna i biologiczna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA