fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Kazanie Jacka Międlara ponownie pod lupą prokuratury

Jacek Międlar
Youtube
Białostocka prokuratura na nowo sprawdzi, czy Jacek Międlar, jeszcze jako kapłan, nawoływał do nienawiści do Żydów podczas kazania, jakie wygłosił w białostockiej katedrze. W dodatku prokuratura w Białymstoku przejęła też dochodzenie, które przeciwko Międlarowi prowadziła wrocławska prokuratura - informuje portal Onet.pl.

Portal Onet.pl przypomina, że we wrześniu zeszłego roku Prokuratura Krajowa poleciła wycofać akt oskarżenia przeciwko Jackowi Międlarowi. Wcześniej śledczy zarzucali byłemu duchownemu publiczne nawoływanie do nienawiści do Żydów i Ukraińców. Do zdarzeń opisanych w wycofanym akcie oskarżenia doszło podczas Marszu Patriotów zorganizowanego przez Narodowe Odrodzenie Polski, który przeszedł ulicami Wrocławia 11 listopada 2016 roku. Od blisko roku wrocławscy prokuratorzy uzupełniali materiał dowodowy.

– Jeżeli słowa "domagamy się szacunku ze strony talmudystów i banderowców" są według jakiejś grupy społecznej mową nienawiści, to wtedy może mową nienawiści to jest. Natomiast w mojej ocenie mówienie "domagamy się szacunku" nie jest nawoływaniem do nienawiści – mówił Onetowi w czerwcu Jacek Międlar.

Oprócz "domagania się szacunku" Międlar mówił 11 listopada także o konieczności "walki z lewactwem, żydostwem, komunizmem". – Myślę, że każdy ma prawo walczyć z ideologiami, które nam nie odpowiadają, zwłaszcza jeśli ta ideologia ma charakter antypolski – stwierdził w rozmowie z Onetem.

Teraz, jak podaje Onet.pl, sprawą przeciwko Międlarowi zajmie się Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która na nowo weźmie także pod lupę kazanie, jakie Jacek Międlar, jeszcze jako kapłan, wygłosił w białostockiej katedrze 16 kwietnia 2016 roku podczas obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego.

Wcześniej Prokuratora Okręgowa w Białymstoku (gdy jej szefem był jeszcze Marek Czeszkiewicz) umorzyła postępowanie, nie dopatrując się w słowach księdza znamion przestępstwa.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA