fbTrack

Biznes

Rosną wydatki na wina musujące

Rzeczpospolita
Hiszpanie skutecznie walczą o polski rynek gazowanych trunków. W 2008 roku sprzedaż win cava w naszym kraju może się zwiększyć o jedną piątą
W 2007 roku zwiększyliśmy sprzedaż win w Polsce o 30 procent. W tym roku powinniśmy utrzymać tempo wzrostu na podobnym poziomie – mówi Paweł Kuflikowski z firmy Freixenet, która należy do największych producentów i dystrybutorów naturalnie gazowanych win cava z Hiszpanii. Popyt na jej produkty rośnie szybko, zarówno w lokalach gastronomicznych i hotelach (od 30 do 40 proc. miesiąc do miesiąca), jak i w sklepach (od 20 do 30 proc.).
W 2007 r. Polacy kupili 235 tys. butelek wina cava, o ok. 18 proc. więcej niż przed rokiem. Zgodnie z prognozami w tym roku jego sprzedaż wzrośnie o ok. 20 proc. Wina cava zaliczane są do kategorii win premium, czyli kosztujących nie mniej niż 25 zł za butelkę. To właśnie sprzedaż tych trunków ma szansę rosnąć w najbliższych latach najszybciej. – Polacy są coraz bardziej otwarci na nowości. Chętniej wydają więcej na drogie produkty, także na alkohole – uważa Dariusz Polak, dyrektor marketingu Toruńskich Piwnic Wina Winpol. W 2007 r. firma ta sprzedała ponad 100 tys. butelek niemieckiego wina musujące Henkell Trocken, którego butelka kosztuje ok. 30 zł. To o 100 proc. więcej niż rok wcześniej. – Planujemy, że w 2008 r. sprzedamy ich o 20 proc. więcej niż w 2007 – mówi Dariusz Polak.
Przedstawiciele branży winiarskiej zwracają uwagę, że sprzedaż droższych win musujących jest mniej sezonowa niż tańszych gazowanych trunków. Znacznie częściej kupują je bowiem osoby, które znają się na winach. Nadal jednak trzy czwarte sprzedaży win musujących i szampanów przypada w Polsce na grudzień. Piotr Dziarski, członek zarządu giełdowej Ambry, lidera polskiego rynku win musujących, właściciela m.in. marki Dorato, szacuje, że w bieżącym roku sprzedaż win gazowanych zwiększy się w Polsce o 4 proc. W kolejnych latach tempo wzrostu ma być podobne. Bardziej ostrożni są analitycy instytutu badawczego Euromonitor International. Według nich Polacy wydadzą w 2008 r. na wina musujące (zakładając, że nie będzie wzrostu cen) niemal 340 mln zł, o 1 proc. więcej niż w 2007.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL