fbTrack

Biznes

Podróbki leków z doręczeniem

Fotorzepa, Darek Golik
Rząd powołał specjalną komisję do walki z przemytem leków. Podróbki sprowadzane są w niewielkich ilościach w pocztowych przesyłkach. Taki sposób transportowania towaru czyni kontrabandę praktycznie nieuchwytną.
– Trzeba nie lada specjalisty, aby zidentyfikować w paczkach opakowania pastylek udających viagrę lub anaboliki – mówi o problemach celników Iwona Mońko, naczelnik Wydziału ds. Ochrony Praw Własności Intelektualnej w Ministerstwie Finansów. Czasem podróbki udaje się namierzyć podczas prześwietlenia przesyłek. Po sygnałach, że fałszywe leki sprowadzane na internetowe zamówienie mogły trafiać do szpitali, rząd powołał w resorcie zdrowia specjalną komisję, która ma zwalczać kontrabandę lekową.
Jacek Rostowski, minister finansów, szacuje, że podróbki stanowią już 7 procent towarów znajdujących się w światowym obrocie. Najpopularniejsze wciąż są jednak papierosy. W Europie stanowią niemal połowę przemycanych towarów. Straty z powodu przemytu, głównie podróbek markowych papierosów, wynikające z niezapłaconych ceł i podatków w całej Unii szacowane są już na siedem miliardów euro rocznie. Tytoniowy przemyt w zeszłym roku na terenie UE nieznacznie spadł. Mniej trafiało też na kontynent pirackich płyt CD, bo nagrania zdobywa się teraz przez Internet. Gwałtownie rośnie natomiast przemyt fałszywych perfum i kosmetyków (wzrost o 175 proc. w stosunku do 2006 roku). W 2007 r. ujawniono też dwukrotnie więcej pirackich zabawek, komputerów i modnego sprzętu elektronicznego. – Podróbki komórek i akcesoriów to prawdziwa plaga – mówi Iwona Mońko. Kilka miesięcy temu na warszawskim Okęciu celnicy odebrali przemytnikom ponad półtora tysiąca fałszywych komórek Motoroli. Straty z tytułu naruszania praw autorskich trudno wycenić. Podróbki markowej odzieży i obuwia podważają zaufanie do znaków producenckich, bo są marnej jakości.
Unijny komisarz ds. interesów konsumenta Meglena Kunewa będzie nakłaniać od poniedziałku władze Chin do zablokowania podczas olimpiady napływu podróbek do Unii. Kunewa ostrzegła, że Europejczykom grożą za przywożenie pirackich wyrobów wysokie grzywny. Także Światowa Organizacja Celna WCO uprzedziła już w styczniu o surowych kontrolach kibiców wracających z olimpiady do Europy i USA. ? reuters, p.r.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL