W skróconym tygodniu pracy płacimy jak za pełny wymiar

Osobie zatrudnionej w takim systemie nie wolno zlecać pracy dłuższej, niż to wynika z jej angażu oraz wymiaru przypisanego dla systemu podstawowego
Jedna z pracownic jest zatrudniona od kwietnia za naszą zgodą w systemie skróconego tygodnia pracy na cały etat. W związku z tym zmieniliśmy jej umowę o pracę w drodze porozumienia stron. Zgodnie z jej wnioskiem wpisaliśmy, że wykonuje pracę od poniedziałku do czwartku po dziesięć godzin w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Zastanawiam się, jak wygląda jej czas pracy w maju. Obliczyłem bowiem, że przepracuje mniej godzin niż zatrudniony w normalnym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji mogę jej polecić pracę w któryś piątek maja? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy pracują maksymalnie po osiem godzin dziennie i 40 w przeciętnie pięciodniowym tygodniu. W świetle art. 143 kodeksu pracy jest możliwe objęcie ich systemem tzw. skróconego tygodnia. Będą wówczas pracować przez mniej niż pięć dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dniówki roboczej najwyżej do 12 godzin w okresie rozliczeniowym ni...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL