fbTrack

Finanse

Inflacja w eurolandzie najwyższa od 16 lat

European Central Bank w niemieckim Frankfurcie
AFP
Inflacja CPI w strefie euro wzrosła o 3,6 procent rocznie. Spodziewano się wzrostu o 3,5 procent. Wpływ na poziom marcowej inflacji miały rosnące ceny energii oraz rekordowe poziomy cen żywności, w tym ryżu i nabiału
Najwyższa 16,6-procentowa inflacja jest na Łotwie. W Polsce wyniosła ona 4,4 procent (wobec 4,6 procent w lutym).
Marcowa inflacja w eurolandzie potwierdza obawy Europejskiego Banku Centralnego, który nie chce - póki co - obniżać stóp procentowych. Wyższy od oczekiwanego przyrost inflacji zmusi ECB do cięcia stóp nawet, jeśli wzrost gospodarczy wyhamuje.
Juergen Stark, członek rady monetarnej ECB powiedział, że obecne stopy procentowe mogą nie uwzględniać już wpływu inflacji. Nicholas Garganas uważa także, że presja cenowa jest intensywniejsza niż przewidywano. Inflacja bazowa wyniosła 2 procent (wobec 1,8 procent w lutym). Ceny żywności wzrosły o 6,2 procent (wobec 5,8 procent w lutym). Ryż kosztuje rekordowe 22,67 dolara za 100 funtów. Ceny pszenicy, kukurydzy i soi także osiągają w tym roku rekordowe poziomy cen. W reakcji na dane ze strefy euro dolar amerykański jest coraz bliżej poziomu 1,6 wobec euro.
Źródło: bloomberg.com

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL