fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Dużo Węgrów z kredytami dewizowymi

Bloomberg
Liczba Węgrów, którzy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne w dewizach jest niebezpiecznie duża i wymaga działania organów nadzoru - stwierdził bank centralny
Zapowiedział zapoznanie się z przepisami w innych krajach, także z planowanymi rozwiązaniami w Irlandii, które zachęcają banki do czyszczenia swych portfeli poprzez zawarcie pełnej ugody z dłużnikiem.
Bank stwierdził w raporcie o stabilizacji finansowej, że ponad 250 tys. obywateli w kraju 10 mln mieszkańców zaciągnęło według stanu na koniec 2014 r. dewizowe kredyty na cele osobiste lub na zakup samochodów, a niemożność ich spłaty może także wpłynąć na zdolność klientów spłacania kredytowy hipotecznych.
"Brak terminowej spłaty tych kredytów może mieć poważne skutki zakaźne w postaci zwiększenia niespłacanych kredytów hipotecznych. Niedotrzymanie terminów spłaty dewizowych kredytów na kupno samochodu może zwiększyć wartość problematycznych pożyczek do 230 mld forintów (817 mln dolarów) - stwierdził bank i ocenia, że kilkadziesiąt tysięcy klientów zaciągnęło kredyty hipoteczne i jednocześnie inne.
Węgry, podobnie jak inne kraje regionu, miały już problemy z dewizowymi kredytami hipotecznymi, których zakazano w 2010 r. Kredyty za biliony forintów przewalutowano na forinty w ramach rządowego programu pomocy kredytobiorcom, którzy bardzo ucierpieli na osłabieniu waluty narodowej na skutek kryzysu finansowego.
Bank centralny uważa, że część niespłacanych kredytów hipotecznych jest nadal duża, a jeśli nie zostaną podjęte działania, przewiduje utrzymanie się na obecnym poziomie ok.20 proc. współczynnika nieściągalnych pożyczek przez banki na Węgrzech. Sugeruje rozszerzenie korzystania z dostępnych narzędzi konsolidowania długu, bo obecne działania nie obejmują wszystkich kredytobiorców.
Krajowa Agencja Zarządzania Aktywami może skupić do 10 tys. pożyczek trudnych do spłaty, nowa instytucja ds.upadłości osobistej dalsze 25 tys., jednak pozostanie bez rozwiązania 100 tys. umów z gospodarstwami rodzinnymi. "Rozwiązanie kwestii pozostałego portfela jest nadal najpilniejszym problemem" - uznał bank i zapowiedział utworzenie bazy danych kredytobiorcom dla ułatwień w zawieraniu typowych umów rozwiązywania problemu zadłużenia.
Model irlandzki może być przykładem do naśladowania. Bank stwierdził, że tamten program przewiduje rządowe subsydia odsetkowe dla banków, nowe przepisy o bankructwie osób fizycznych i odnawiane cele uporządkowania portfeli przez banki komercyjne. Zakłada też kodeks postępowania wobec kredytobiorców nie dotrzymujących terminów spłat i wynikającą z tego restrukturyzację kredytów hipotecznych.
Węgierski system bankowy stał się bardziej rentowny - ocenia bank centralny - ale niezbędna jest dalsza konsolidacja rynku dla nadrobienia zapóźnień wobec innych krajów Europy Środk.-Wsch.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA