fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Koniec z marnowaniem jedzenia we Francji

Supermarketom we Francji nie wolno wyrzucać jedzenia
Bloomberg
Francuskie supermarkety nie będą już mogły wyrzucać żywności, która nadaje się do spożycia. Parlament zabronił marnotrawstwa.

Francuski parlament przyjął ustawę, która ma zapobiegać marnowaniu żywności w supermarketach. Wielkie sieci handlowe nie będą już mogły "utylizować" niesprzedanej, ale wciąż nadającej się do spożycia żywności. - To skandal, że supermarkety wyrzucały do kontenerów wciąż dobrą żywność i polewały ją środkami chemicznymi, by była niezdatna do jedzenia - argumentował w parlamencie Guillaume Garot z partii Socjalistycznej.

Nowa ustawa zobowiązuje sieci także do zapobiegania marnowaniu jedzenia i zmusza je do rozdania za darmo niesprzedanych produktów. Beneficjentami mogą być na przykład organizacje charytatywne. Żywność może też trafić do farmerów na pasze dla zwierząt lub jako organiczny kompost.

Duże sieci będą musiały podpisać specjalne umowy z organizacjami charytatywnymi, które zgodzą się na odbieranie od nich żywności.

Francuzi wyrzucają rocznie średnio od 20 do 30 kg produktów spożywczych licząc na osobę. Wartość tej zmarnowanej żywności to 12-20 mld euro rocznie. Rząd ma nadzieję, że do 2025 roku uda się ograniczyć to marnotrawstwo o co najmniej połowę.

W szkołach zaplanowano też specjalne lekcje dla dzieci na temat zapobiegania marnowaniu żywności. Francuskie media podkreślają, że rząd chce zmienić mentalność Francuzów i nauczyć ich oszczędności.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA