fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

UOKiK zgadza się na przejęcie FagorMastercook

Bloomberg
UOKiK zgodził na przejęcie wrocławskiej spółki przez niemieckiego producenta AGD, dla którego jest to drugi duży zakup w Polsce w ostatnich latach

UOKiK wydał zgodę na zakup przez spółkę BSH Hausgeräte części mienia, będącej w stanie likwidacji, wrocławskiej spółki FagorMastercook. Urząd stwierdził, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Dla BSH to drugie po zakupie Zelmera, przejecie na polskim rynku w ostatnich latach.

To nie pierwsza decyzja UOKiK dotycząca połączenia tych przedsiębiorców. Zgoda na przejęcie części mienia FagorMastercook została udzielona także w ubiegłym roku.

Transakcja długo nie mogła zostać sfinalizowana z powodu oporu syndyk Teresy Kalisz. Dopiero jej odsuniecie przez sąd od tej procedury spowodowało podpisanie umowy BSH, które było jedynym chętnym na zakup FagorMastercook.

Niemcy chcą zapłacić za zakład 95 mln zł i zainwestować kolejne 120 mln zł. Do końca 2019 r., BSH planuje wznowić produkcję i zatrudnić co najmniej 500 osób.

UOKIK podaje, że uczestnicy transakcji konkurują obecnie na rynkach wprowadzania do obrotu piekarników, płyt grzewczych, kuchenek mikrofalowych, zmywarek i suszarek do ubrań. Jednak przejęcie mienia FagorMastercook nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z tych rynków.

- Wprawdzie BSH Hausgeräte znaczne udziały w polskim rynku wprowadzania do obrotu zmywarek, jednak udział w nim przejmowanej spółki jest niewielki i wynosi mniej niż 1 proc. – czytamy w komunikacie. Ponadto po dokonaniu koncentracji niemiecka spółka nadal będzie spotykać się na polskim rynku z efektywną konkurencją ze strony innych producentów sprzętu AGD (np. Electrolux, Samsung), którzy pozostaną niezależni w kreowaniu własnych strategii rynkowych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA