fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za nowe mieszkanie na Żoliborzu

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Nie ma co liczyć na wzrost liczby osiedli deweloperskich w standardzie popularnym w tej dzielnicy Warszawy.
Dziś na stołecznym Żoliborzu do kupienia jest około nowych 770 lokali – szacują przedstawiciele redNet Property Group. Oferta w ciągu ostatniego roku zmalała aż o 27 proc.
– Wprawdzie w tej dzielnicy w ostatnich kwartałach pojawiały się nowe inwestycje, jednak nie aż tyle co na Mokotowie czy Woli. Zazwyczaj co kwartał do oferty wchodził tu pojedynczy projekt. A wysoka sprzedaż na stołecznym rynku sprawia, że podaż na Żoliborzu stopniowo maleje – mówi Monika Rużańska, analityk redNet Property Group.
Jak zaznacza Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, Żoliborz to dzielnica, w której sprzedaż idzie deweloperom znacznie lepiej niż pozyskiwanie nowych terenów pod osiedla. – Do końca roku oferta nowych lokali w tej dzielnicy będzie się raczej kurczyć – twierdzi Jędrzyński.
Dziś największy wybór nowych M czeka na klientów na osiedlu o podwyższonym standardzie, np. na Żoliborzu Artystycznym, który buduje Dom Development. W sprzedaży są cztery etapy tego projektu. – Lokale z pierwszej fazy kosztują średnio ok. 14 tys. zł za mkw. Z kolei w kolejnych etapach stawka ofertowa wynosi od ok. 8,4 tys. zł za dwa pokoje, do ponad 9 tys. zł za kawalerkę – wylicza Jarosław Jędrzyński.
Sporo mieszkań jest do wzięcia w inwestycji Modern Żoliborz Residence, realizowanej przez spółkę Robyg. Tam średnie ceny za dwa pokoje wahają się od 7,8 do 8,3 tys. zł za mkw.
– Wiele lokali w standardzie popularnym można kupić także w nowym projekcie Młody Żoliborz realizowanym przez Asbud Group. Inwestycja została wprowadzona na rynek w połowie I kwartału bieżącego roku. Tu lokale kosztują przeciętnie ok. 8,5 tys. zł za mkw. – szacuje Monika Rużańska.
Jak jednak zaznacza Jarosław Jędrzyński, inwestycji deweloperskich w standardzie popularnym na Żoliborzu raczej brakuje. – Tam dominuje standard średni i podwyższony – tłumaczy Jarosław Jędrzyński.
Według redNet Property Group obecnie ok. 66 proc. oferty Żoliborza stanowią mieszkania w standardzie podwyższonym, 13 proc. to lokale luksusowe, a pozostałe 20 proc. – popularne.
– W I kwartale zeszłego roku oferta dzielnicy była dużo mniej urozmaicona. Niemalże 99 proc. mieszkań charakteryzował podwyższony standard, a jedynie nieco ponad 1 proc. stanowiły lokale luksusowe czy popularne. Większa różnorodność oferty wynika z preferencji rynkowych. Obecnie w lokale inwestują także mniej zamożni klienci, do których wymagań deweloperzy starają się dopasować swoje projekty . Zróżnicowanie oferty nadal nie jest zbyt duże. Zarówno lokale w standardzie popularnym, jak i wysokim można znaleźć jedynie w dwóch projektach w dzielnicy – zaznacza Monika Rużańska.
Średnia ofertowa stawka za nowe M na Żoliborzu oscyluje na poziomie 8,6 tys. zł za mkw. W ciągu ostatniego roku wzrosła o niecałe 2 proc. – Jedne z najtańszych mieszkań, jeśli chodzi o stawkę za mkw., są w inwestycji Atelier Żoliborz, gdzie pojedyncze lokale kosztują poniżej 7 tys. zł za mkw. Są to jednak duże mieszkania, o powierzchniach przekraczających 100 mkw., a więc drogie, jeśli chodzi o ich cenę całkowitą – mówi Monika Rużańska.
Natomiast tańsze M, biorąc pod uwagę całość, znajdują się w takich inwestycjach jak Oaza przy Włościańskiej, Krasińskiego 58, Modern Żoliborz Residence oraz Madison Apartments, gdzie za dwa pokoje zapłacimy poniżej 350 tys. zł.
Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego na Żoliborzu można kupić dwójkę nawet za mniej niż 300 tys. zł. – Jednak trudno mówić o jakiejś puli lokali w takich cenach, ale raczej o „resztkach". Mieszkania na Żoliborzu w takiej cenie nie czekają długo na amatora. Podobnie nieliczna jest oferta kawalerek, które niezależnie od ceny są na Żoliborzu wyprzedane – zapewnia Jarosław Jędrzyński.
Wylicza, że kawalerki kosztują w tej dzielnicy średnio 8,8 tys. zł za mkw. (356 tys. zł za całość), dwa pokoje – 8,6 tys. zł za mkw. (całość: 413 tys. zł), a trzy pokoje – 8,7 tys. zł mkw. (całość: 594 tys. zł).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA