fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Kiszczak ponownie przed sąd za stan wojenny

Fotorzepa, Darek Golik
Warszawski Sąd Apelacyjny odrzucił zażalenie obrony byłego szefa MSW na wznowienie zawieszonego w 2013 roku procesu.

Sprawę zawieszono ze względu na zły stan zdrowia Czesława Kiszczaka. Wcześniej, w 2012 roku, został on skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny.

Adwokat generała mec. Grzegorz Majewski odwołał się od wyroku. Jednak badanie apelacji zawieszono właśnie ze względu na stan zdrowia byłego szefa MSW. Na początku kwietnia procedurę uruchomiono, kiedy pojawiła się nowa opinia lekarzy, którzy stwierdzili, że stan zdrowia Kiszczaka jedynie utrudnia, ale nie uniemożliwia prowadzenia procesu. O ponowną opinię biegłych sąd poprosił w lipcu 2014 roku, po tym gdy Kiszczak wziął udział w ceremonii pogrzebowej gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Obrońca Kiszczaka złożył zażalenie na decyzję o wznowieniu procesu, bo jego zdaniem stan zdrowia jego klienta wciąż uniemożliwia udział w nim. We wtorek Sąd Apelacyjny oddalił jednak to zażalenie.

W 2007 roku pion śledczy IPN oskarżył dziewięć osób – członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety (do czego nie miała prawa podczas trwającej sesji Sejmu).

Proces ruszył w 2008 roku. W 2011 roku sąd zawiesił sprawę 90-letniego wówczas Jaruzelskiego z powodu złego stanu zdrowia. Był on oskarżony o kierowanie grupą przestępczą oraz o podżeganie członków Rady Państwa do przekroczenia uprawnień.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA