fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Namalować Apokalipsę

„Uczta Baltazara” , jeden z najbardziej znanych obrazów malarza. Nad Babilonem – jak widać – zachmurzenie
Wikipedia
John Martin należał do najbardziej popularnych twórców swojego czasu. Pokazy jego obrazów przyciągały tłumy. Po śmierci dość szybko o nim zapomniano, chociaż odegrał ogromną rolę w kształtowaniu współczesnej wyobraźni masowej oraz wpłynął na powstanie kina historycznego i fantasy.

O jego życiu wiemy dość dużo, Martin zresztą sam opublikował aż dwie relacje o sobie. Urodził się w 1789 roku w ubogiej rodzinie. Kształcił się na malarza w przemysłowym mieście Newcastle upon Tyne, ale miał być bardziej rzemieślnikiem niż artystą. W 1806 roku włoski malarz Bonifacio Musso szczęśliwie zabrał go do Londynu, gdzie dalej się uczył. Założył też rodzinę. By się utrzymać, malował na porcelanie i sprzedawał akwarele. Wreszcie w 1812 roku zwrócił uwagę publiczności, wystawiając w prestiżowej Royal Academy obraz „Sadak" wykorzystujący popularną orientalizującą opowieść Jamesa Ridleya „Tales of the Genii", utrzymaną w manierze „Baśni tysiąca i jednej nocy". Swego bohatera przedstawił samotnego, w groźnych, oświetlonych czerwoną poświatą górach.

To pierwszy sukces. Płótno kupił członek parlamentu William Manning, a pomysł połączenia pejzażu z motywami zaczerpniętymi z historii lub opowieści biblijnych okazał się bar...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA