fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szybki spór konsumenta z firmą

Mediacja i arbitraż: pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich
www.sxc.hu
Pozasądowe rozstrzyganie konfliktów między przedsiębiorcami a klientami zakończy się w ciągu 90 dni, a w niektórych sprawach nawet w 60 dni.

Przy różnych instytucjach powstaną jednostki zajmujące się pozasądowym rozstrzyganiem sporów (tzw. ADR, z ang. Alternative Dispute Resolution). Trafią do nich zarówno krajowe, jak i transgraniczne konflikty między konsumentami a przedsiębiorcami. Wprowadzenie takich rozwiązań przewidują przyjęte we wtorek przez rząd założenia do ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich.

Jednostki ADR zajmą się daną sprawą, jeżeli na taką formę załatwienia sprawy wyrażą zgodę obie strony postępowania. Nie oznacza to, że konsument będzie mógł od razu iść np. do ADR przy Inspekcji Handlowej, gdy zakupi produkt, z którego nie będzie zadowolony. Z takiej pozasądowej formy rozstrzygania sporów skorzysta dopiero po pokonaniu całej ścieżki reklamacyjnej. Inaczej ADR będzie mógł odmówić wszczęcia postępowania. Tak samo będzie, gdy okaże się, że spór był już rozstrzygany przez inny ADR czy sąd.

Tryb pozasądowy nie obejmie też wszystkich...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA