fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Odpis aktu urodzenia wielojęzyczny nie wymaga tłumaczenia

www.sxc.hu
Posługując się polskim wielojęzycznym odpisem aktu urodzenia, bez kłopotu można wziąć ślub za granicą.

Część urzędników stanu cywilnego zwraca uwagę, że drukowane z systemu Źródło wielojęzyczne odpisy skrócone aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu mogą być nieważne. A to dlatego, że nie odpowiadają wzorom określonym w załącznikach do sporządzonej w 1976 r. w Wiedniu, a ratyfikowanej przez Polskę w 2004 r. konwencji nr 16.

– Nowe wzory zawierają więcej symboli i danych, niż wymaga konwencja – zwraca uwagę Elżbieta Ulrich, kierownik USC w Kołobrzegu. – Może to być kłopotem dla osób, które planują np. ślub za granicą. Niemiecki czy włoski USC może ich bowiem nie uznać za prawidłowe – dodaje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uspokaja jednak, że z nowymi wzorami wszystko jest w porządku. – Wzory odpowiadają konwencji – zapewnia Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. – Ponadto wraz z opisem zostały przekazane wszystkim państwom stronom konwencji. Otrzymały one także informację, że do 31 sierpnia odpisy wielojęzyczne mogą być przez polskie USC wystawiane zarówno na starych, jak i na nowych drukach – dodaje.

A to oznacza, że planujący ślub w Amsterdamie mogą w tamtejszym urzędzie przedstawić odpisy wielojęzyczne sporządzone według różnych wzorów.

Okazuje się, że odmienne od konwencyjnych wzory są powszechnie stosowane.

– Trochę innymi wzorami posługują się Włosi czy Szwajcarzy – wskazuje Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego.

– Konwencja bowiem wymaga, aby stosowany przez państwo wzór zawierał elementy pozwalające zidentyfikować dokument jako odpis wielojęzyczny – wyjaśnia Sławomir Wojciechowski, kierownik USC w Nowej Soli. – Jego szata graficzna natomiast nie ma znaczenia – zapewnia.

Dlatego np. w Turcji odpis wielojęzyczny aktu urodzenia czy małżeństwa zawiera więcej danych, niż wymaga konwencja. A w holenderskim odpisie aktu małżeństwa nie ma nazwisk rodowych małżonków.

Tak zmodyfikowany wzór musi zostać zaakceptowany przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA