Lekkoatletyka

Dzielni amatorzy, wygrywa Afryka

rp.pl
10. PZU Półmaraton Warszawski wygrali Kenijczyk Limo Kiprop i Amane Beriso z Etiopii. Rekordy trasy nie padły, ale frekwencja znów mocno poszła w górę.

Dyrektor Marek Tronina mówił, że skoro ponad 14 tysięcy odebrało pakiety startowe, to spodziewa się około 13 tysięcy osób, które przekroczą linię mety na ul. Miodowej. Pomylił się niewiele. Jubileuszowy półmaraton w stolicy ukończyło, wedle pierwszych wyliczeń, 12 958 osób.

Jest nowy rekord uczestnictwa, jest powód do satysfakcji, bo pierwsza pozycja wśród krajowych półmaratonów niezagrożona i poprawka wygląda okazale: ponad 1800 biegaczy i biegaczek więcej niż rok temu. Amatorzy spisali się doskonale, zawodowcy ambitnie walczyli z silnym wiatrem i niską temperaturą na starcie.

Walka o zwycięstwo toczyła się wedle znanego scenariusza: od startu do przodu wyrwali Kenijczycy. Była ich szóstka, z upływem kilometrów zamieniła się w czwórkę, potem z przodu biegli już tylko Limo Kiprop i John Kipsang Lotiang. Podczas ostatniego podbiegu zobaczyliśmy mistrza. Na metę Kiprop wpadł samotnie, do rekordu Victora Chipchirchira (był w tym roku czwarty) zabrakło 4 sekund.

Wśród pań też wygrała Afryka – Amane Beriso otoczona kilkoma mężczyznami do pomocy, bez problemów zajęła pierwsze miejsce, ale na podium stanęły dwie Polki: Katarzyna Kowalska i Dominika Nowakowska. Ciąg dalszy za rok.

10. PZU Półmaraton Warszawski

Mężczyźni: 1. L. Kiprop (Kenia) 1:00.52; 2. J. Kipsang Lotiang (Kenia) 1:01.17; 3. B. Kongin (Kenia) 1:02.10;... 7. A. Nowicki (Polska) 1:04.34;... 1207. P. Wojtasik 1:33.18; 2085. P. Gralak 1:38.22; 6540. J. Drzewucki 1:57.05; 12 570. T. Pietryga (wszyscy „Rzeczpospolita") 2:34.34.

Kobiety: 1. A. Beriso (Etiopia) 1:10.54; 2. K. Kowalska 1:12.10; 3. D. Nowakowska (obie Polska) 1:12.37;... 9233. K. Boruchalska („Rzeczpospolita") 2:01.07.