Raty dolarowe wyższe niż frankowe

Kurs dolara wywindował raty kredytów w tej walucie. Ich posiadacza nie mogą na razie liczyć na pakiet osłonowy tak jak frankowicze.
Fotorzepa/Marta Bogacz
Zadłużeni w innych walutach niż frank nie mogą liczyć na ulgi. Banki nie obniżają im spreadów.

W gorączce poszukiwań rozwiązania problemu posiadaczy kredytów frankowych pojawiła się inna grupa, której rata mocno wzrosła w ostatnim czasie. Chodzi o osoby, które zaciągnęły kredyty w amerykańskiej walucie, bo jej kurs w ostatnich kilku miesiącach systematycznie rósł.

Przez niespełna osiem miesięcy kurs dolara wzrósł z 3,10 zł do niemal 4 zł (wczoraj średni kurs rynkowy był nieco niższy i wynosił 3,7 zł, ale w bankach, uwzględniając spread, było to 3,85 zł) i obecnie znajduje się niemal na równi z notowaniami franka szwajcarskiego. A prognozy mówią, że amerykańska waluta może się jeszcze bardziej umacniać.

W efekcie zwiększyły się raty osób zadłużonych w dolarach. – W przypadku kredytu hipotecznego w dolarach, na kwotę 200 tys. zł z 30-letnim okresem spłaty, zaciągniętego w październiku 2008 r., nie dość, że obecna rata takiego zobowiązania jest najwyższa od czterech lat, to jeszcze jej wysokość przekracza poziom rat kredytów wyrażonych w inn...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL