fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Przedsiębiorcy odliczą VAT od paliwa od lipca 2015

Fotorzepa/Roman Bosiacki
Nie będzie zakazu odpisu podatku od paliwa do firmowych aut. Przedsiębiorcy sporo na tym zaoszczędzą.

Ministerstwo Finansów zapewniło „Rzeczpospolitą", że od 1 lipca będzie można odliczyć 50 proc. VAT od benzyny do aut osobowych wykorzystywanych w działalności. Nie zamierza już całkowicie zabraniać odpisu. To doskonała wiadomość dla firm. Wprawdzie odliczą tylko połowę podatku, ale i tak przyniesie to spore oszczędności.

– Paliwo za 100 zł kupowane od 1 lipca będzie dla firmy o prawie 10 zł tańsze – mówi Adam Bartosiewicz, radca prawny i doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL. – Teraz, płacąc 123 zł brutto, nie odliczy VAT, zaliczy tylko 23 zł do kosztów, co przy 19-proc. CIT daje oszczędność około 4,5 zł. W lipcu odliczy połowę VAT (11,50 zł), a drugą część zaliczy do kosztów. Razem da to prawie 14 zł oszczędności.

W lipcu będzie korzystniej

– Oczywiście przy większych zakupach korzyści będą wyższe, dlatego firmy powinny uwzględnić to przy ich planowaniu – mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Crido Taxand. – Można też pomyśleć o przesunięciu prawa do odliczenia na lipiec z zakupów z wcześniejszych miesięcy dokonywanych np. przy użyciu kart paliwowych.

Od 1 kwietnia 2014 r. pełne odliczenie VAT przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy wykorzystują samochody osobowe wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej (co musi potwierdzać szczegółowa ewidencja ich przebiegu). Fiskus od początku nie ukrywał, że o pełen odpis będzie bardzo ciężko, a śmiałkowie muszą się liczyć z kontrolami.

Sporny wyjątek

Tym, którzy nie chcieli ryzykować sporu ze skarbówką, pozostało 50-proc. odliczenie. Z jednym zastrzeżeniem: VAT od paliwa nie można odpisywać w ogóle, będzie to możliwe dopiero od 1 lipca 2015 r.

Czy fiskus mógł wprowadzić taki zakaz? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2897/14) uznał, że tak. Roman Namysłowski mówi jednak, że są co do tego poważne wątpliwości.

– Niewykluczone, że spór o prawo do odliczenia VAT od paliwa ze względu na jego doniosłość zostanie rozstrzygnięty dopiero przez Trybunał Sprawiedliwości UE – twierdzi ekspert.

– Ewentualny korzystny wyrok unijnego Trybunału da przedsiębiorcom prawo do korekty rozliczeń – dodaje Adam Bartosiewicz.

Jedno jest pewne: zakaz nie będzie wydłużany. „Ministerstwo Finansów nie planuje zmian legislacyjnych w tym zakresie" – czytamy w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej".

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.wojtasik@rp.pl

Opinia

Michał Krzewiński, doradca podatkowy, partner w kancelarii TBA Consulting

Obecne zasady rozliczania wydatków na samochód osobowy to efekt decyzji Rady UE, która zgodziła się na zastosowanie przez Polskę ograniczeń przy odliczaniu VAT naliczonego. Jakkolwiek by jednak czytać decyzję Rady, to nie ma w niej nic o możliwości całkowitego zakazu odpisywania VAT od paliwa. Ministerstwo Finansów twierdzi, że mogło go wprowadzić, ponieważ taki zakaz był już w polskich przepisach w dniu wejścia do UE. Idąc tym tropem, mogłoby go też przedłużyć. Dobrze, że nie chce tego robić. Wiele firm i tak jednak złożyło wnioski o interpretację przepisów, licząc na pozytywne rozstrzygnięcie sporów przez sądy i odzyskanie nieodliczonego do końca czerwca 2015 r. podatku (poprzez składanie wniosków o stwierdzenie nadpłaty).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA