fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

PIT: Lokal na kredyt można sprzedać z ulgą

www.sxc.hu
Osoba pozbywająca się nieruchomości, na której zakup zaciągnęła kredyt, ma prawo do ulgi. Fiskus uznał, że jego spłata jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe.

Wydane ostatnio interpretacje podatkowe są korzystne dla podatników, którzy kupili mieszkanie na kredyt i środki uzyskane z jego sprzedaży chcą przeznaczyć na spłatę zobowiązań bankowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozpatrywał w interpretacji z 9 marca 2015 r. (IBPBII/2/415-1040/14/NG) kwestię zwolnienia z podatku dochodu ze sprzedaży lokalu zakupionego na kredyt. Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który w 2010 r. sprzedał mieszkanie nabyte w 2006 r. Środki na zakup lokalu pochodziły z kredytu bankowego. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży spłacił kredyt. Mężczyzna zapytał, czy kwota przeznaczona na spłatę kredytu bankowego jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor izby skarbowej przypomniał w odpowiedzi, że dochody ze sprzedaży nieruchomości są wolne od podatku po upływie pięciu lat od jej zakupu. Jeśli więc sprzedaż lokalu nastąpiła przed upływem tego okresu, to mężczyzna co do zasady musiał rozliczyć podatek.

Sposobem na uniknięcie daniny jest przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Może to być m.in. zakup nowej nieruchomości oraz jej budowa czy rozbudowa. Przepisy stanowią również, że do ulgi uprawnia wzięcie kredytu na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor IS uznał, że podstawową okolicznością decydującą o zwolnieniu z podatku jest cel zaciągnięcia kredytu. Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy z bankiem. Jego spłata stanowi etap realizacji tego celu. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby skorzystać ze zwolnienia, w sytuacji gdy podatnik przed sprzedażą zaciągnął kredyt na sfinansowanie celu mieszkaniowego, a następnie spłaca kredyt ze środków uzyskanych ze sprzedaży tej nieruchomości.

Podobne stanowisko wyraził dyrektor IS w Katowicach w innej interpretacji z 12 grudnia 2014 r. (IBPBII/2/415-832/14/MW). Sprawa dotyczyła małżonków, którzy zakupili mieszkanie na kredyt w 2006 r. Sprzedali je w 2010 r. Zapytali, czy wydatkowanie środków ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na jego nabycie daje im prawo do zwolnienia z PIT.

Zgodnie z interpretacją małżonkowie mogą przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na jego zakup. Takie stanowisko potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 maja 2013 r. ( I SA/Kr 1482/12).

Dotychczas fiskus nie zgadzał się jednak, że sprzedaż mieszkania po to, by spłacić kredyt, stanowi realizację celów mieszkaniowych. Przykładem jest interpretacja tej samej Izby Skarbowej w Katowicach z 26 czerwca 2014 r. (IBPBII/2/415-341/14/MW). W tym przypadku podatnik nabył mieszkanie na kredyt w 2010 r. i sprzedał je w 2012 r.

Zapytał, czy może skorzystać z ulgi, jeśli za pieniądze ze sprzedaży spłaci kredyt. Otrzymał jednak negatywną odpowiedź. Fiskus uznał, że spłata kredytu zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego, który został sprzedany, nie wypełnia dyspozycji realizacji własnego celu mieszkaniowego. Wydatki na spłatę kredytu nie mogą też zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA