fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hutnictwo

Karne cła w na rury z Chin i Tajwanu

Bloomberg
Unia Europejska wprowadziła od 26 marca cła antydumpingowe w imporcie rur ze stali nierdzewnej walcowanych na zimno z Chin i Tajwanu

Import z Chin jest obłożony karnymi stawkami do 25,2 proc., a z Tajwanu do 12 proc., po skardze złożonej w maju 2014 przez europejskie zrzeszenie producentów wyrobów stalowych, Eurofer. W skardze wykazało, że Chiny i Tajwan wysłały w 2013 r. do krajów Unii takie rury za 620 mln euro, 17 proc. całego rynku stosując dumping.

Import z obu tych krajów wzrósł trzykrotnie w latach 2010-14 nie na skutek rozwoju rynku, ale z powodu nadmiaru mocy produkcyjnych - wyjaśnił Eurofer.

Cła ustalone przez Komisję Europejską są tymczasowe do zakończenia we wrześniu postępowania wyjaśniającego. Informacja o ich wprowadzeniu wywołała zwyżkę notowań producentów stali nierdzewnej, Aperam o 3,9 proc., Acerinox o 2,1, a Outokumpu o 1,6 proc. Unia prowadzi równolegle postępowanie w sprawie bezprawnych subsydiów dla chińskich producentów, ono też ma zakończyć się we wrześniu.

Zdaniem Setha Rosenfelda z Jefferies, karne cła nie spowodują wstrzymania importu z Chin, ale są dość wysokie i mogą mieć duży wpływ w najbliższych miesiącach. Ocenia, że planowane likwidowanie hut powinno zwiększyć współczynnik wykorzystania mocy z 64 proc. w 2014 r. do ponad 80 w 2017 r. Przyczyni się do tego także mniejszy import. - Wraz z jego spadkiem nastąpią skutki w udziale rynkowym i w zmniejszonej presji na ceny, bo Chińczycy mieli ceny zawsze niższe od europejskich. Ceny wyjściowe powinny poprawić się - dodał.

Eurofer przyjął nowe stawki z zadowoleniem, ale nie sądzi, by zmniejszyły konkurencję, bo istnieje ogromna podaż z innych krajów spoza Unii.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA