fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Najlepsza praca świata: testerka czekolady

Luksusowe jajko Giant Golden Lattice Egg
Marks&Spencer
Alex Emerson-White ma prawdopodobnie najlepszą pracę na świecie. 27-latka jest "testerką czekoladowych jajek wielkanocnych", zatrudnioną przez brytyjską sieć handlową Marks and Spencer.

Emerson-White sprawdza jakość czekoladowych wyrobów, sprzedawanych w sklepach sieci Marks and Spencer. ma jednak wąską specjalizację - specjalizuje się bowiem w wyrobach wielkanocnych. W poszukiwaniu najlepszych przypraw i składników podróżuje po całym świecie.

Tygodniowo zjada około 5 kilogramów czekolady, która nie jest już dla niej "słodką przyjemnością", ale "ciężka pracą", mimo, że większość znajomych bardzo zazdrości jej tej pracy. Nie zdają sobie na przykład sprawy z tego, że Alex Emerson-White musi cztery razy w tygodniu chodzić na intensywny trening na siłownię, żeby pozbyć się "słodkiego balastu" z pracy.

Mimo to Brytyjka jest zadowolona z tego co robi. - Nie mogę narzekać, mam wspaniałą pracę, która zobowiązuje mnie do codziennego jedzenia czekolady - mówi, dodając, że znajomi wciąż proszą ją o "darmowe próbki".

Teraz Emerson-White pracuje nad nową kolekcją wielkanocnych jajek na 2016 rok, ponieważ Marks and Spencer chce w przyszłym sezonie stworzyć specjalną ofertę dla dzieci oraz dorosłych i sprzedawać raczej duże, wyszukane smakołyki niż tradycyjne, drobne jajka z czekolady.

Z tegorocznej kolekcji Emerson-White poleca duże 1,5 kilowe jajko z czekolady wyprodukowane w limitowanej serii 7500 sztuk - Giant Golden Lattice Egg. Każde jajko zostało zrobione i dekorowane ręcznie przez 12 najlepszych chocolatierów. Jajko ma ponoć "prawdziwie boski smak", twierdzi testerka, która także brała udział w opracowywaniu jego receptury.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA