fbTrack

Kultura

Artyści chcą promować miasto

Rzeczpospolita
Szczecin jest jedynym miastem w Polsce, które z inicjatywy organizacji pozarządowych zabiega o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To pomysł stowarzyszenia Operahaus i klubu Storrad, a poparło go ponad 20 instytucji kulturalnych i stowarzyszeń, m.in. Uniwersytet Szczeciński, impresariat Oprócz Darka Startka, Teatr Kana, OFFicyna, Ośrodek Kultury Ukraińskiej. Rada miasta jednogłośnie poparła projekt
Europejska Stolica Kultury to tytuł nadawany miastu na rok przez Unię Europejską. W 2016 roku mają to być miasta z Polski i Hiszpanii. Zwycięskie grody wybiorą urzędnicy unijni już za dwa lata. Wygrani przez rok będą mogli pod szyldem Europejskiej Stolicy Kultury prezentować dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta, organizować koncerty, spektakle i wystawy, by przyciągnąć jak najwięcej międzynarodowej publiczności. Wszystkie wydarzenia w wyróżnionych miastach w 60 proc. finansuje Unia Europejska. Do tej pory tylko jedno polskie miasto zostało wyróżnione tytułem. Był to Kraków w 2000 roku. W zeszłym roku stolicami kultury zostały Luksemburg i rumuński Sybin.
Szczecin również zamierza skorzystać z szansy i wziąć udział w wyborach stolicy. – Położenie geograficzne od wieków predysponuje Szczecin do tego, aby było miejscem spotkań wielu kultur, jesteśmy wrotami Niemiec i Skandynawii – mówi Paweł Osuchowski, koordynator projektu Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016. Władze miasta starają się, aby Szczecin wygrał, ponieważ tytuł oznacza duży prestiż, a przede wszystkim znaczny wzrost turystyki i lepszą promocję. Jednak brakuje w mieście wielu ośrodków kulturowych, nie ma nadal Akademii Artystycznej. – Zbudujemy potrzebne miejsca, już trwają prace budowlane – dodaje. Powstaje m.in. nowy gmach filharmonii w historycznym miejscu przedwojennego Domu Koncertowego, nowa siedziba Teatru Lalek Pleciuga, Zajezdnia Sztuki, Muzeum Przełomów, trzy nowe oddziały Muzeum Narodowego, Dom Sztuki, Willa Lentza – Bałtycki Port Kultury. Jedną z głównych inicjatyw jest powołanie nowej Akademii Artystycznej. Dzięki tej instytucji młodzież nie musiałaby wyjeżdżać z miasta, by studiować na wydziałach muzycznym i plastycznym. Ideę Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016 wspierają samorządy lokalne z prezydentem Szczecina oraz marszałkiem województwa zachodniopomorskiego na czele.
Szczecin jest znanym miastem, co roku, nie tylko w wakacje, przyciąga wielu turystów. W mieście odbywają się liczne pokazy, koncerty, imprezy kulturalne. – Ogromny sukces zeszłorocznych regat The Tall Ships’ Races, które odwiedziło kilka milionów turystów w ciągu zaledwie pięciu dni, dał wiarę we własne możliwości i prawdziwy potencjał miasta i jego mieszkańców – dodaje Osuchowski. Na mapie wydarzeń kulturalnych Szczecina najdłużej i najjaśniej świeci gwiazda Kontrapunktu – Przeglądu Teatrów Małych Form, organizowanego w tym roku po raz 43. Odbędzie się 16 – 20 kwietnia. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1966 roku jako Szczeciński Przegląd Teatralny. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz wystawy, koncerty, seanse filmowe i performance organizowane przez szczecińskich artystów. Kontrapunkt organizowany jest przez miasto Szczecin, współgospodarzami są Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Współczesny i Ośrodek Teatralny Kana. – Szczecin na wiosnę żyje teatrem, latem dzieje się podobnie, gdy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy – mówi Paweł Osuchowski. Nie mniej aktywnie działa środowisko muzyczne. Co roku odbywa się dziesięć międzynarodowych festiwali muzycznych: od muzyki dawnej, chóralnej, organowej, przez współczesną, improwizowaną, aż po balet i jazz. Wśród wielu ciekawych i oryginalnych inicjatyw kulturalnych Szczecina warto wyróżnić projekt Łasztownia – Lastadie. W jego ramach tę rzeczną wyspę co roku zawłaszczają aktorzy, performerzy, tancerze, muzycy, fotografowie, filmowcy i plastycy, którzy tworzą tam plenerowe widowiska i wystawy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL